Macaristan'dan vetoyu kaldırma sinyali: İsveç'in NATO üyeliğini onaylamamız artık teknik bir konu

Macaristan'dan vetoyu kaldırma sinyali: İsveç'in NATO üyeliğini onaylamamız artık teknik bir konu
Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliği önündeki engelini kaldırmasının ardından Macaristan'dan da bu konudaki vetonun kaldırılacağının sinyali geldi. Macaristan Dışişleri Bakanı "Üyelik sürecinin nihayetlendirilmesi artık teknik konu" dedi.

Artı Gerçek- Türkiye'nin Litvanya'daki Litvanya'daki NATO liderler zirvesi öncesinde İsveç'in NATO üyeliği önündeki vetosunu kaldırıp İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü TBMM'ye sevk edeceğini duyurmasının ardından bu konuda Türkiye ile paralel bir politika izleyen Macaristan'dan da değişim sinyali geldi. Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamalarının, şu anda "sadece teknik bir konu" olduğunu belirtti.

'İSVEÇ KONUSUNDA TAVRIMIZ NET'

Szijjarto, NATO Liderler Zirvesi'nin düzenlendiği Litvanya'nın başkenti Vilnius'a hareket etmeden önce sosyal medya hesabından paylaşım yaptı. Zirvedeki en önemli konuların Ukrayna savaşı ve İsveç'in NATO üyeliği olacağını aktaran Szijjarto, ülkenin Ukrayna'da bir an önce barışın sağlanması konusunda net bir tavrının olduğunu vurguladı. Peter Szijjarto, "İsveç konusunda da tavrımız net; hükümetimiz NATO ile bağlantıyı destekliyor, bu nedenle de birkaç ay önce parlamentoya bu konuda önerimizi sunduk. Üyelik sürecinin nihayetlendirilmesi artık teknik bir konu" ifadesini kullandı.

Türkiye, İsveç ve NATO'nun Litvanya'nın başkenti Vilnius'taki üçlü görüşmesi sonrası yapılan açıklamada, Türkiye'nin, İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü TBMM'ye sevk edeceği, İsveç'in de Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik sürecinin canlandırılması konusundaki çabaları destekleyeceği duyurulmuştu. Finlandiya, 4 Nisan'da NATO'nun 31. üyesi olurken, İsveç'in üyeliği için Türkiye ve Macaristan henüz bu ülkenin NATO üyeliğini onaylamamıştı. Macar Bakan Szijjarto, 5 Temmuz'da yaptığı açıklamada, Ankara ile sürekli temasta olacaklarını kaydederek, Türkiye'nin, İsveç'in İttifak'a üyeliğine dair tutumunun değişmesi durumunda, Macaristan'ın hiçbir ülkenin NATO üyeliğine engel olmayacağının altını çizmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar