Mazlum Ebdi, ABD ve BM yetkilileriyle bir araya geldi

Mazlum Ebdi, ABD ve BM yetkilileriyle bir araya geldi
Yayınlanma:
Güncelleme: 16 Mart 2022 22:48
A+ A-
QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi'nin, ABD ve BM yetkilileriyle yaptığı görüşmede IŞİD'e karşı işbirliğinin görüldüğü açıklandı.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi, bugün QSD Genel Komutanı Mazlum Ebdi'nin, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Ethan Goldrich, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Irak İşlerinden Sorumlu Yardımcısı Jennifer Gavito, Birleşmiş Milletler (BM) Irak ve Suriye dosyası sorumlusu Zahra Bell ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Kuzey ve Doğu Suriye temsilcisi Matthew Pearl’in yer aldığı heyetle görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı. 

Görüşmede ABD heyetinin Kuzey ve Doğu Suriye ile ABD liderliğindeki Uluslararası Koalisyon arasındaki iş birliğinin devam ettirilmesi ve Sinaa Cezaevi’ndeki olayların ardından IŞİD’e karşı mücadeleye ilişkin görüşlerin paylaşıldığı açıklandı. Cezaevini yeniden kontrol altına alan ve IŞİD’in planlarını engelleyen QSD’nin çalışma ve fedakârlığı takdir edildiği kaydedildi.

QSD’nin resmi hesabından paylaşılan habere göre de, iki taraf da halen IŞİD’in bölge için tehlike oluşturduğu konusunda hemfikir. Kuzey ve Doğu Suriye’nin kalkınması ve bölgenin güvenliğini sağlamak için çeşitli alanlarda iş birliğinin güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

QSD Basın İrtibat Merkezi, ABD heyetinin Suriye’deki Kürt taraflar arasında devam eden diyalogun önemine vurgu yaptığı da açıklandı. (MA)

Öne Çıkanlar