Medvedev: Putin'i tutuklama girişimini savaş ilanı sayarız

Medvedev: Putin'i tutuklama girişimini savaş ilanı sayarız
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya eski devlet başkanı Dmitriy Medvedev Rus lider Putin'in herhangi bir ülkede hakkında UCM kararı nedeniyle tutuklanma girişimini "savaş ilanı" sayacaklarını söyledi. Medvedev " Bu durumda, tüm füzelerimiz Alman Şansölyesi'nin ofisine uçar" dedi.

Artı Gerçek - Ukrayna savaşı konusunda şahin görüşleriyle tanınan Rusya'nın eski devlet başkanı Dmitriy Medvedev, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) Ukrayna'da savaş suçu işlediği gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkartılan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yönelik tutuklama girişimlerini "savaş ilanı" sayacaklarını söyledi.

Putin'in yakın müttefiki ve Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev ,Rusya, Çin ve ABD dahil ülkelerin bazı ülkelerin tanımadığı UCM'nin "hiçbir zaman önemli bir şey yapmamış yasal bir hiçlik olduğunu" savundu.

'BU DURUMDA TÜM FÜZELERİMİZ ŞANSÖLYE'NİN OFİSİNE UÇAR'

Telegram hesabından yaptığı görüntülü paylaşımda, Putin'i tutuklamaya yönelik herhangi bir girişimin savaş ilanı olacağını söyleyen Medvedev, "Hayal edelim - tabii ki hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olan bir durum - ama yine de gerçekleştiğini hayal edelim: Nükleer silah sahibi bir devletin şu anki başkanı, örneğin Almanya gibi bir bölgeye gitti ve tutuklandı. Bu ne olurdu? Rusya Federasyonu'na savaş ilanı olur. Ve bu durumda, tüm varlıklarımız - tüm füzelerimiz vesaire - Federal Meclis'e, Şansölye'nin ofisine uçacak" ifadelerini kullandı.

'YABANCI SİLAH SEVKİYATI NÜKLEER KIYAMETİ YAKLAŞTIRIYOR'

Nükleer riskin arttığını ve Batı ile ilişkilerin "muhtemelen en kötü durumda" olduğunu söyleyen Medvedev ayrıca "Ukrayna'ya her gün yabancı silah sevkiyatı nükleer kıyameti daha da yaklaştırıyor" dedi.

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra Batı'nın kendisini Rusya'nın patronu olarak gördüğünü ancak Putin'in buna son verdiğini savunan Medvedev Batı'nın Rusya'yı bir dizi daha zayıf devlete bölmek ve geniş doğal kaynaklarını çalmak istediğini öne sürdü.

Eski Rusya Devlet Başkanı Medvedev, "Ukrayna Rusya'nın bir parçasıdır" diyen Medvedev, Batı ile ilişkilerin bir gün düzeleceğini, ancak bunun uzun zaman alacağını söyledi. "Er ya da geç durumun istikrara kavuşacağına ve iletişimin yeniden başlayacağına inanıyorum, ancak o zamana kadar bu insanların (Batılı liderlerin) önemli bir kısmının emekli olacağını ve bazılarının da öleceğini içtenlikle umuyorum” dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar