Meksika'nın tamamında eşcinsel evlilik yasallaştı

Meksika'nın tamamında eşcinsel evlilik yasallaştı
Meksika'nın sınır eyaleti Tamaulipas'ta yerel yöneticiler eşcinsel evliliği yasallaştırdı. Böylece nüfusunun çoğu Katolik olan ülkenin 32 eyaletinin tamamında eşcinsel evlilik yasallaşmış oldu.

Artı Gerçek - Meksika'nın kuzeydoğusundaki Tamaulipas eyaletinde yerel yöneticiler çarşamba akşamı yapılan oylamayla eyalette eşcinsel evliliklerin yasal olmasını kabul etti.

Eyaletin Medeni Kanunu'ndaki değişiklik 12 ret ve iki çekimser oya karşı 23 'evet' oyuyla kabul edildi.

LGBTİ+ topluluğu kararın ardından kutlamalar yaparken Tamaulipas eyaletinin kararıyla birlikte Meksika'nın 32 eyaletinin tamamında eşcinsel evlilikler yasallaşmış oldu.

'TÜM ÜLKE BÜYÜK BİR GÖKKUŞAĞIYLA PARLIYOR'

Oylamanın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Meksika Ulusal Adalet Yüksek Mahkemesi Başkanı Arturo Zaldívar, "Tüm ülke büyük bir gökkuşağıyla parlıyor. Yaşasın tüm insanların onuru ve hakları. Aşk aşktır" dedi.

Bir gün önce de Guerrero eyaletinde yerel yöneticiler benzer bir karar alarak eşcinsel evlilikleri eyalet genelinde yasallaştırmıştı.

2015'te Meksika Yüksek Mahkemesi aldığı kararla eşcinsel evliliklerin eyalet kanunlarında yasaklanmasının "anayasaya aykırı olduğuna" hükmetmişti. Ancak eyaletlerin anayasaya uygun kararları çıkarmaları yıllar aldı.

Ülkenin başkenti Mexico City, 2009’da ülkenin eşcinsel evliliği yasallaştıran ilk bölgesiydi. 2010'da ise Arjantin, Latin Amerika’da eşcinsel evliliği ülke çapında yasallaştıran ilk ülke olmuştu.

Küresel LGBTİ+ hakları örgütü Equaldex‘e göre, Paraguay, Bolivya, Peru, Venezuela, Orta Amerika’nın çoğu ve Karayipler’de eşcinsel evlilik halen yasa dışı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar