Meriç'te mahsur kalan çoğu Ezidi 91 mülteci kurtarıldı

Meriç'te mahsur kalan çoğu Ezidi 91 mülteci kurtarıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Yunanistan Türkiye ile sınır bölgesinde yer alan Meriç Nehri'ndeki adacıkta günlerdir mahsur kalan 91 mültecinin kurtarıldığını duyurdu. Türkiye'ye yasa dışı geçişleri engellemesi çağrısı yapılırken kurtarılanların çoğunun Iraklı Ezidiler olduğu açıklandı

Artı Gerçek - Yunanistan hükümeti, yaklaşık altı gündür Meriç Nehri’nde 2 Haziran'dan bu yana mahsur kalan 91 mültecinin kurtarıldığını duyurdu. Türkiye’den Yunanistan’a geçmek isteyen ve aralarında çocukların da bulunduğu grup, iki ülke arasındaki Meriç Nehri üzerindeki Evros adacığında mahsur kalmıştı.

Associated Press'in haberine göre Yunan yetkililer pazar günü 91 mülteciyi kurtardıklarını Türkiye sınırındaki merkeze götürdüklerini açıkladı. Polis Kızılhaç'ın da katıldığı operasyonda kurtarılan grupta 32 erkek, 25 kadın ve 34 çocuk olduğunu söyledi. Kurtarılanlardan bazıları Suriyeli olduğunu söyledi. Mültecilerin 4 Haziran'da Yunanistan topraklarına geçişinin operasyonu mümkün kıldığı da belirtildi.

Daha önce sosyal medya üzerinden sığınmacıların görüntülerini paylaşan “Küresel Ezidi Örgütü” (Yazda) kurucusu Murad İsmail 3 Haziran'da Yunanistan hükümetine çağrıda bulunmuş ve adacıkta 80'den fazla Iraklı Ezidi'nin mahsur kaldığını söylemişti.

TÜRKİYE'YE KOORDİNASYON ÇAĞRISI YAPILDI

Yunanistan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada" Nehrin son zamanlarda düşük olan su seviyesi hem Yunanistan hem de Türkiye topraklarına düşen adacıkları kullanan göçmenlerin yasa dışı geçişini destekliyor" denerek Türk hükümetine sınır makamlarını koordine etmesi ve kayıt dışı geçişleri engellemesi için çağrısında da bulunuldu.

Yunanistan ile Türkiye arasındaki kara sınırının neredeyse tamamı Meri. Nehri tarafından oluşmakta. Meriç Avrupa Birliği'nde daha iyi bir yaşam arayan insanlar için Yunanistan'a önemli bir geçiş noktası. Yunanistan hükümeti göçmenlerin geçişini önlemek için sınırın büyük bir kısmına yüksek bir çit örmüş ve çiti 2026 yılı itibarıyla 100 kilometrelik alana yaymayı planladığını açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar