Midyatlı Rahibe Teressa 35 yıl sonra geri döndü

Midyatlı Rahibe Teressa 35 yıl sonra geri döndü
Mardin'in Midyat ilçesine bağlı İzbırak köyünden 35 yıl önce göçmek zorunda kalan Süryani rahibe Hatune Doğan, memleketine geri döndü. Doğan, "tek dileğim bir daha gitmemek" diyor.

Artı Gerçek - 35 yıldır Almanya'da yaşayan Midyatlı rahibe Hatune Doğan köyü İzbırak'a geri döndü. Hayat hikayesini VOA Türkçe'den Mahmut Bozarslan'a anlatan Doğan, o yıllarda ailesinin köylülerle yaşadığı sorunlardan ve dönemin siyasi atmosferinden söz etti; köydeki tüm Süryanilerin göçe nasıl mecbur kaldığını anlattı.

'BEŞ DALDA EĞİTİM ALDIM'

Önce İstanbul ardından Almanya'ya göçen Doğan, Almanya'da okula devam ederken manastıra giderek dini eğitim almaya başlamış. Beş dalda eğitim aldığını söyleyen Hatune Doğan, son olarak tıp fakültesini yarım bırakmış. Bu sırada manastırda rahibe unvanı almış.

Doğan, İncil’de geçen bir ayetten yola çıkarak hayır işleri yapmaya başlamış. Çin’den Amerika’ya, dünyanın dört bir yanındaki yardıma muhtaç insanlara el uzatan Doğan, yıllar geçse de köyünü unutmamış.

'MÜLKLERİMİZ YIKILMIŞTI'

Doğan, bir gün ani bir kararla, kız kardeşini de alarak köye döndü. Ancak hayal kırıklığına uğradı. Evleri yıkılmış, bağ ve bahçeleri yok olmuştu. Bunun üzerine Almanya’nın yolunu tuttu. Ancak pes etmedi. 2017’de bölgede durum normalleşince bir kez daha köye döndü. Önce bir ev inşa etti. İnşaat tamamlanana kadar Almanya'da kalmaya devam etti. Ardından babadan kalma bağları, tarlaları elden geçirdi. Yeniden tarımla uğraşmaya başladı.

'TEK DİLEĞİM BİR DAHA GİTMEMEK'

rahibe2.jpg

50 yıllık hayatında 10'u aşkın dil öğrenen, 22 kitap yazan Doğan, kendi adına kurduğu vakıf aracılığıyla yardım çalışmalarına devam ediyor. Doğan dünyanın dört yanını gezse de köyünde ölmek istiyor. Doğan, buruk da olsa evine dönmenin sevincini yaşıyor. Tek dileği, bir daha gitmemek.

'MÜLK EDİNME SORUNU ÇÖZÜLMELİ'

Türkiye’de yaklaşık 50 bin Süryani'nin yaşadığı tahmin ediliyor. 1990'lı yıllarda yoğun olarak Avrupa'ya göç eden Süryanilerden bazıları geri dönmeye başladı. Süryani Dernekler Federasyonu (SÜDEF) Başkanı Evgil Türker, VOA Türkçe'ye yaptığı açıklamada, son yıllarda binlerce Süryani'nin Midyat’ı gezmeye geldiğini, birçok kişinin de mülk aldığını söyledi. Türker, yabancıların bazı kentlerde mülk almasının kanunen yasak olduğuna dikkat çekerek mülk edinme sorununun çözülmesi halinde daha fazla Süryani’nin döneceğini belirtti. (Kaynak)

Öne Çıkanlar