Mikrofonu açık kalan Yeni Zelanda Başbakanı muhalefet partisi liderine küfür etti

Yeni Zelanda'da başbakan Jacinda Ardern'in muhalefet partisi liderine küfür etmesi ülke gündemine oturdu. "Küstah hıyar" dediği kameralara yansıyan başbakan sözleri nedeniyle özür diledi.

Artı Gerçek - Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, açık unutulan mikrofon kurbanı olan siyasetçiler arasına katıldı.

Ardern'in, parlamentonun televizyon kanalında canlı yayınlanan oturumunda sağcı ACT partisinin lideri David Seymour'a "küstah hıyar" dediği kameralara yansıdı.

Başbakanlık ofisi, Ardern'in sarf ettiği sözler sebebiyle Seymour'dan özür dilediğini duyurdu.

MİKROFONU AÇIK KALDI

Yeni Zelanda Parlamentosu'nda bugün yapılan soru cevap oturumunda başbakana, "Yaptığı bir hatadan dolayı özür dileyip bunu düzeltmeye çalıştığı bir örnek verip veremeyeceğini" sordu.

Bunun üzerine söz alan Jacinda Ardern, pandemide alınan sıkı tedbirleri örnek göstererek, "Alınan tedbirlerin halkı zorladığını ancak hükümetin Covid-19'la mücadele politikasına gelen eleştirileri değerlendirmeye alarak yola devam ettiğini" belirtti.

Sözünü tamamladıktan sonra mikrofonunu kapamayı unutarak yerine oturan başbakanın bu sırada David Seymour'a "küstah hıyar" dediği duyuldu.

'BAZI GÜNLER İŞE YARAMAZ BİR MAORİ DİĞERLERİNDE İSE KÜSTAH BİR HIYARIM'

Seymour, olayın duyulmasının ardından oturumu yöneten Adrian Rurawhe'ye "Başbakanın sözünü geri alması ve özür dilemesini" isteyen bir dilekçe sundu.

Rurawhe, başbakanın salonda bulunmamasını ve kayıtlarda böyle bir söz bulunup bulunmadığını bilmemesini gerekçe göstererek talebi geri çevirdi.

Konuyla ilgili gazetecilere konuşan Seymour daha önce kendisine "İşe yaramaz Maori" diyen Maori'nin kalkınmasından sorumlu bakan Willie Jackson'ın sözlerini de hatırlatarak, "Bazı günler 'işe yaramaz Maori' diğer günlerse 'küstah hıyar' oluyorum" dedi.

Seymour,"Esas özrü artan fiyatlar sebebiyle kaygılı olan Yeni Zelandalılar için beklediklerini" sözlerine ekledi.

BAŞBAKAN ANNESİNİN SÖZÜYLE ÖZÜR DİLEDİ

Ardern'in kendisine mesaj atarak özür dilediğini belirten Seymour, başbakanın attığı mesajda "Söylememem gereken bir sözdü, özür dilerim. Annemin dediği gibi, 'Eğer söyleyecek iyi bir şeyin yoksa, söylememeyi tercih etmelisin" dediğini aktardı.

Seymour, "dünyanın sonu olmadığını" belirterek başbakana "mutlu noeller dilediğini" de belirtti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar