Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Filistinliler Necef Çölü'ne taşınabilir

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Filistinliler Necef Çölü'ne taşınabilir
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, "Gazze'de yaşayanların Sina Yarımadası'na gitmeye zorlanmasını" ülkesinin reddettiğini söyledi. Böyle bir çabanın Mısır-İsrail barışını tehlikeye atacağını belirten Sisi, Filistinlilerin Necef Çölü'ne gitmesini önerdi.

Artı Gerçek - Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi, Mısırlıların "milyonlarca Filistinlinin Sina Yarımadası'na zorla göç ettirilmesini reddedeceklerini" söyledi. Sisi "böyle bir hareketin yarımadayı İsrail'e karşı saldırılar için bir üsse dönüştüreceğini" ve "bu saldırılardan da Mısır'ın sorumlu tutulacağını" söyledi.

FİLİSTİNLİLERİN NECEF ÇÖLÜ'NE GÖNDERİLMESİNİ ÖNERDİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile Kahire'de ortak bir basın toplantısı düzenleyen Sisi, hükümetinin İsrail'in Gazze'ye uyguladığı su, gıda ve yakıtın kesilmesi ve insani yardımların bölgeye girişinin engellenmesini içeren ablukayı "Filistinlileri Mısır'a sürme planı olarak gördüğünü" söyledi. Gazze Şeridi'nin fiilen İsrail'in kontrolü altında olduğunu söyleyen Sisi, İsrail'in "Filistinli militanlarla mücadelesi sona erene kadar Filistinlilerin İsrail'in Necef Çölü'ne (Negev Çölü) taşınabileceğini" söyledi.

'MISIR FİLİSTİNLİLERİN ZORLA GÖÇ ETTİRİLMESİNİ REDDEDİYOR'

Sisi, "Gazze'de şu anda yaşananlar, sivil halkı mülteci olmaya ve Mısır'a göç etmeye zorlama girişimidir ve bu kabul edilmemelidir. Mısır, Filistin meselesini askeri yollarla ya da Filistinlilerin topraklarından zorla göç ettirilmesi yoluyla çözmeye yönelik her türlü girişimi reddetmektedir ve bu durum bölge ülkelerinin zararına olacaktır" dedi. Sisi ayrıca Gazze sakinlerinin Sina'ya göç ettirilmesine karşı Mısır halkının "çağrılmaları halinde milyonlar halinde sokağa çıkıp protesto edeceği" uyarısını da yaptı.

Mısır'ın Sina Yarımadası ile Gazze Şeridi arasındaki sınır, Filistin topraklarından İsrail tarafından kontrol edilmeyen tek kara geçişinin yapıldığı yer. İsrail'in Gazze'ye yönelik eşi benzeri görülmemiş bombardımanı ve kuşatması, 2,3 milyon sakininin güneye, Sina Yarımadası'na doğru itilebileceği endişelerini arttırmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar