Mısır'ın Sakkara bölgesinde mumyalama atölyeleri keşfedildi

Mısır'ın Sakkara bölgesinde mumyalama atölyeleri keşfedildi
Yayınlanma:
A+ A-
Mısır'ın Sakkara bölgesinde arkeologlar insan ve hayvan mumyalama atölyelerinin yanı sıra yeni mezarlar ve tarihi eserler ortaya çıkardı. Keşiflerin Mısır için hayati önem taşıyan turizm endüstrisini canlandırmaya yardımcı olacağı umuluyor.

Artı Gerçek - Mısır’ın Giza kentindeki tarihi Sakkara bölgesinde Ptolemaios Hanedanlığı (MÖ 305 - MÖ 30) ve 30. Firavun Hanedanlığı (MÖ 380 - MÖ 343) dönemine ait yeni eserlerin keşfedildiği duyuruldu.

Bölgede yapılan kazılarda, insan ve hayvanların mumyalama işlemleri için kullanılan atölyeler, mezar, heykeller ve çanak çömlek parçaları bulundu. Mısır Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığına bağlı Tarihi Eserler Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Mustafa Veziri, keşfedilen eserler hakkında basın mensuplarına bilgi verdi.

sakkara-2.jpeg

'MUMYALAMADA KULLANDIKLARI TÜM ALETLERİ BULDUK'

Keşif, Kahire'nin yaklaşık 30 kilometre güneyindeki Sakkara'da mumyalanmış kedilerin yer altı mezarlarına ev sahipliği yapan tanrıça Bastet'in kutsal alanı yakınında bir yıl süren kazı sonrasında yapıldı. Sakkara 2019'da yüzlerce mumyalanmış hayvan ve heykelin ortaya çıkarıldığı yerdi. Veziri "Biri insanlar, diğeri hayvanlar için mumyalama atölyeleri bulduk. Eski zamanlarda mumyalamada kullandıkları tüm aletleri bulduk" dedi.

sakkara-3.jpeg

Keşfedilen her iki atölyede de taş yataklar, kil çömlekler, ritüel kaplar, mumyalamanın ana malzemelerinden olan natron tuzu ve diğer mumyalama aletleri arasında çarşaflar bulundu.

Sakkara kazıları aynı zamanda iki rahibin, sırasıyla Eski Krallık döneminin beşinci hanedanından Ne Hesut Ba ve Yeni Krallık döneminin 18. hanedanından Men Kheber'e ait 4.400 ve 3.400 yıllık iki küçük mezarın ortaya çıkarılmasına yol açtı. Yetkililer, Ne Hesut Ba'nın mezarının duvarlarında çiftçilik, avcılık ve diğer günlük faaliyetlerle ilgili yazıtlar bulunurken, Men Kheber'in mezarına "ölüyü farklı pozisyonlarda gösteren sahneler" oyulmuştur. Mısır son yıllarda Sakkara'da ve diğer antik yerlerde kapsamlı kazı operasyonları gerçekleştirdi ve bu da bir dizi yüksek profilli keşifle sonuçlandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar