Rusya ile Ukrayna arasında manastır krizi: Moskova, Kiev'i 'dinsizlikle' suçladı

Rusya ile Ukrayna arasında manastır krizi: Moskova, Kiev'i 'dinsizlikle' suçladı
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna iç güvenlik teşkilatı SBU dün Moskova Patrikliği'ne bağlı bin yıllık Ortodoks manastırına baskın yaparak arama gerçekleştirdi. Baskın Moskova'nın sert tepkisini çekti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Kiev yönetimini "dinsizlikle" suçladı.

Artı Gerçek- Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın iç güvenlik teşkilatı SBU'nun dün başkent Kiev'deki 1000 yıllık Kiev Pechersk Manastırı'na (Mağaralar Manastırı) yaptığı baskını "dinsizlik, vahşi ve ahlak dışı" sözleriyle eleştirdi.

SBU görevlileri salı günü sabah saatlerinde Kiev'deki bir dizi Ortodoks manastıra "Rus özel servislerinin yıkıcı faaliyetlerini" önleme gerekçesiyle baskın yapmış, bu manastırlar arasında ülkenin kültürel miraslarından olan Kiev Pechersk Manastırı da yer almıştı.

Kiev Pechersk Manastırı'nın Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin (UOC) Rusya destekli kanadının karargahı ve Moskova Patrikhanesi’ne bağlı.

SBU'dan yapılan açıklamada güvenlik güçlerinin "karşı istihbarat önlemleri" aldığı savunulmuş ve geniş kitlelerin bulunduğu alanlarda sabotaj, saldırı ve rehin alma eylemleri riskinin arttığı belirtilmişti.

Rusya Ortodoks Kilisesi'nden yaklaşık 6 ay önce ayrılsa da Ukrayna Ortodoks Kilisesi'ndeki (UOC) bazı dini görevlilerin hala gizlice Moskova'yı desteklediği ve kilise cemaati üzerindeki nüfuzlarını kullandığı yönünde iddialar ve suçlamalarda bulunuyor.

RUSYA DIŞİŞLERİ: BİR TÜR DİONİSOS ŞENLİĞİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova baskının hiçbir açıklaması olduğunu savunarak pagan tanrılarına atıf yaparak Kiev yönetimini dinsizlikle suçladı.

Sputnik radyosuna konuşan Zaharova "Bu tamamen bir tür dinsiz Baküs (Dionisos) şenliği. Bunun hiçbir açıklaması ya da savunması olamaz. Bu Kiev rejiminin tamamen ahlak dışı ve vahşi eylemlerinin bir diğer parçası" ifadelerini kullandı.

Rusya Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill salı günü yaptığı açıklamada manastırda yapılan aramayı "inananlara gözdağı" diye nitelemiş, Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ise "Ukrayna'nın Ortodoks Kilisesi ise uzun süredir savaşta olduğu" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar