Zelenskiy'nin danışmanı: 'Barış ancak 1991 sınırlarına geri dönülürse olur'

Zelenskiy'nin danışmanı: 'Barış ancak 1991 sınırlarına geri dönülürse olur'
Ukrayna lideri Zelenskiy, Rusya ile "kısa bir ateşkesi" reddettiklerini açıkladı. Zelenskiy'nin danışmanı Yermak ise "Barış ancak 1991 sınırlarına dönülürse olur" dedi. İngiltere Başbakanı Sunak ilk kez Kiev'e gitti, yeni askeri desteği paketini duyurdu.

Artı Gerçek- Ukrayna-Rusya savaşı 269 günü geride bırakırken hem savaş alanında hem de diplomasi alanında yoğun bir trafik devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'nin üst düzey danışmanı Andriy Yermak, Telegram hesabından yaptığı açıklamada Ukrayna'da barışın, "sadece 1991 sınırlarına geri dönülürse mümkün olduğunu" söyledi.

Devlet Başkanlık Ofisi Başkanı Yermak "Barış sadece Ukrayna'daki Rus ordusunu yok edersek ve 1991 sınırlarına geri dönersek gerçekleşecek" dedi.

ZELENSKİY: RUSYA KISA ATEŞKES PEŞİNDE

Zelenskiy ise Rusya ile "kısa bir ateşkesi" reddettiğini açıkladı.

Halifax Uluslararası Güvenlik Forumu'na video bağlantısıyla katılan Ukrayna lideri "Rusya şu anda kısa bir ateşkes, güç kazanmak için nefeslenme peşinde" ifadelerini kullandı.

Zelesnkiy sözlerini "Birisi buna savaşın sonu diyebilir ancak böyle bir ara sadece durumu daha da kötüleştirir" diye sürdürdü.

SUNAK İLK KEZ KİEV'E GİTTİ

Diğer yandan İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Kiev'e ilk ziyaretini yaptı.

Ülkesinin Ukrayna'ya desteğini sürdüreceğini vurgulayan Sunak, İngiltere'nin Ukrayna'ya uçaksavar silahları ve İran tarafından Rusya'ya tedarik edilen insansız hava araçlarına karşı koymak için teknoloji de dahil olmak üzere 50 milyon sterlinlik (59.4 milyon dolar) bir hava savunma paketi sağlayacağını söyledi.

Sunak yaptığı açıklamada, "Bugün uçaksavar silahları, radar ve insansız hava araçlarına karşı teçhizat dahil olmak üzere yeni bir hava savunması sağlıyoruz ve önümüzdeki soğuk ve zorlu kış için insani desteği artırıyoruz" dedi.

RUSYA: UKRAYNA 10'DAN FAZLA SAVAŞ ESİRİNİ ÖLDÜRDÜ

Kremlin ise Lugansk'ın doğusundaki cephede çekildiği belirtilen görüntülerin sosyal medyada yayılması sonrasında Ukrayna ordusunun 11 Rus savaş esirini yargısız infaz ettiğini öne sürdü.

Ukrayna'dan son suçlamayla ilgili açıklama gelmezken, TASS haber ajansına göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova uluslararası toplumu Ukrayna'nın insan hakları ihlallerini kınamaya çağırdı.

Zaharova "Uluslararası kuruluşların bu şok edici suçu kınamasını ve derinlemesine soruşturmasını talep ediyoruz. Ukrayna askeri birliklerinin işlediği hiçbir zulüm cezasız kalmayacak. Ukrayna, uluslararası insani hukuku, özellikle de Savaş Esirlerine Muamele ile ilgili 1949 Cenevre Sözleşmesi'ni ve uluslararası insan hakları yasalarını açıkça ihlal ediyor" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar