İsveç: Kuzey Akım 1 ve 2'ye sabotaj yapıldı

İsveç: Kuzey Akım 1 ve 2'ye sabotaj yapıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinden sonra Batı ülkeleri ile yaşadığı gerginliğin ana noktalarından biri olan Kuzey Akım boru hatlarında sabotaj iddiaları, Danimarka'dan sonra İsveç tarafından da doğrulandı. Şüphelilerin tespiti için işlem başlatıldı.

Artı Gerçek - Kuzey Akım 1 ve 2'de sabotaj iddialarını doğrulayan patlayıcı izlerine rastlandı. İsveç savcılığı konuya ilişkin yaptığı açıklamada, boru hatlarında yapılan incelemeler sonucunda "yoğun sabotaj" tespit edildiğini açıkladı.

İDDİALARI GEÇEN AY DANİMARKA DA DOĞRULAMIŞTI

İsveçli ve Danimarkalı yetkililer bir süredir Rusya ve Almanya arasında gaz akışını sağlayan Kuzey Akım 1 ve 2 boru hatlarında sızıntıya sebep olan dört deliği inceliyordu. Geçen ay Danimarkalı yetkililerin sızıntıların güçlü patlamalar sonucunda oluştuğunu duyurmalarının ardından İsveç'ten de benzer bir açıklama geldi.

İsveç Savcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "toplanan deliller üzerinde yapılan incelemeler sonucunda patlayıcı izlerine rastlandığı" belirtildi. Savcılık, "geniş kapsamlı incelemenin sonucunda, eğer varsa, olayla ilişkili faillerin tespit edilmesinin hedeflendiğini" vurguladı.

EN AZ 50 METRELİK PARÇA YOK OLMUŞ

Danimarkalı ve İsveçli sismologlar daha önce sızıntının gerçekleştiği bölgenin yakınlarında sarsıntılar tespit edildiğini, ancak bunların deprem kaynaklı olmadığını açıklamışlardı.

26 Eylül'de deniz yatağındaki boru hatlarında başlayan sızıntı sonucunda deniz yüzeyinde köpükler oluşmuştu. İsveç'te günlük yayımlanan Expressen gazetesi Kuzey Akım 1 boru hattında en az 50 metrelik bir kısmın kayıp olduğunu yazmıştı.

RUSYA İNGİLTERE'Yİ SUÇLAMIŞTI

Rusya Savunma Bakanlığı ise geçen ay İngiliz donanmasında görev yapan denizcilerin borulara sabotaj düzenlediğini iddia etmiş, İngilitere ise iddiaları reddederek "Rusya'nın Ukrayna'daki askeri başarısızlığının üstünü örtmeye çalıştığını" ileri sürmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar