Moskova'ya iki gün içinde ikinci İHA saldırısı: Aynı gökdelen vuruldu

Moskova'ya iki gün içinde ikinci İHA saldırısı: Aynı gökdelen vuruldu
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'nın başkenti Moskova'da bir gökdelene iki gün içinde ikinci kez İHA saldırısı düzenlendi. Moskova Belediye Başkanı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.

Artı Gerçek - Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın, başkent Moskova ve Moskova Bölgesi’ne gece saatlerinde insansız hava araçlarıyla (İHA) saldırı düzenlediğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “1 Ağustos gecesi, Kiev rejiminin Moskova şehrine ve Moskova Bölgesi’ne İHA’larla düzenlediği terör saldırısı engellendi" ifadesine yer verildi. Rus haber ajanslarının bildirdiğine göre, saldırılar nedeniyle Moskova'daki Vnukovo Havaalanı da kısa süreliğine kapatıldı.

İHA 30 TEMMUZ'DA VURULAN AYNI GÖKDELENE ÇARPTI

Moskova Bölgesi’ne bağlı Odintsovo ve Naro-Fominsk ilçeleri üzerinde iki Ukrayna İHA’sının Rus hava savunma sistemleri tarafından vurulduğu aktarılan açıklamada, bir İHA’nın da elektronik harp sistemiyle etkisiz hale getirildiği, kontrolünü kaybeden İHA’nın Moskova-City bölgesine düştüğü açıklandı. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, birkaç İHA’nın Moskova’ya uçarken hava savunma sistemlerince vurulduğunu kaydederek, “Bir tanesi, geçen seferki gibi, aynı gökdelene uçtu, 21. katın cephesi hasar gördü. 150 metrekarelik cam kırıldı. Zarar gören yok. Acil Durum Servisi olay yerinde çalışıyor” ifadelerini kullandı. 30 Temmuz’da da Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna’nın Moskova ve Moskova Bölgesi’ne İHA’larla saldırı girişiminde bulunduğunu duyurmuş, engellenen İHA’lardan biri Moskova-City bölgesindeki son saldırıda vurulan aynı gökdelene çarpmış, binada hasar meydana gelmişti.

Sosyal medyada yer alan bazı görüntülerde bir İHA’nın Moskova’da gökdelenlerin yer aldığı Moskova-City bölgesine düşmesi nedeniyle patlama olduğu görüldü.

Rusya'nın başkenti Moskova’da, ulusal ve uluslararası şirketlerin yönetim merkezi olan ve “Moskova-City” olarak adlandırılan Moskova Uluslararası İş Merkezi’nde yüksek katlı binalar bulunuyor. 24 ve 28 Temmuz'da Ukrayna'nın Moskova'ya İHA'larla saldırılar düzenlediği, ölü veya yaralı bulunmadığı açıklanmıştı.

UKRAYNA: HARKOV'DA ÜNİVERSİTE YURDU VURULDU

Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Harkov'daki yetkililer ise salı günü yaptığı açıklamada, insansız hava araçlarının şehrin yerleşim yerlerini vurduğunu ve bir insansız hava aracının bir üniversite yurdunun iki katını yok ettiğini söyledi. Ukrayna'nın kuzeydoğusundaki Harkov bölgesinin polis şefi Volodimir Timoşko, gece saatlerinde biri üniversiteye ve diğeri de şehir merkezine olmak üzere iki saldırı yapıldığını söyledi. Belediye başkanı Ihor Terekhov, "İHA'lardan biri bir yurdun iki katını yok etti. Yangın çıktı ve acil servisler müdahale ediyor" dedi. Bölge valisi Oleh Synehubov, kentin Shevchenkivskyi semtindeki bir spor kompleksinin vurulması sonucu iki katlı bir binanın hasar gördüğünü söyledi. 63 yaşındaki bir güvenlik görevlisinin yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı duyuruldu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar