Moskova'ya İHA saldırısı düzenlendi: Düşen İHA'lar binalara çarptı

Moskova'ya İHA saldırısı düzenlendi: Düşen İHA'lar binalara çarptı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya, Ukrayna'nın Moskova'ya üç İHA ile yaptığı saldırı girişiminin engellendiğini duyurdu. Düşen İHA'lar bazı binalara çaptı. Rus medyası bir kişinin yaralandığını açıklarken Ukrayna da Rusya'nın Sumi kentine saldırısında bir sivili öldürdüğünü duyurdu.

Artı Gerçek - Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Moskova bölgesine üç insansız hava aracıyla (İHA) saldırı girişiminin engellendiğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bu sabah Kiev rejiminin Moskova bölgesindeki tesislere İHA'larla terör saldırısı gerçekleştirme girişimi engellendi" dendi. İHA'ların Rus hava savunma sistemleriyle imha edildiği kaydedilen açıklamada, engellenen saldırılar sonucunda herhangi bir can kaybı meydana gelmediği ifade edildi. Son olaya Kiev'den henüz bir tepki gelmedi.

DÜŞEN DRONLAR MOSKOVA'DAKİ BİNALARA ÇARPTI

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ukrayna'nın İHA'larla düzenlediği saldırı girişiminin engellendiğini ancak düşen dronların Moskova’da gökdelenlerin bulunduğu Moskova City bölgesine düşmesi nedeniyle iki binada hasara neden olduğunu söyledi. TASS haber ajansı bir kişinin olayda yaralandığını duyurdu.

qwewqeqw.jpeg

Rus medyasının duyurduğuna göre, Kremlin'den birkaç kilometre uzaklıktaki bölgede hasar gören binalardan biri, üç Rus bakanlığının yanı sıra konut dairelerine ev sahipliği yapıyor. Ukrayna'nın, Rusya'nın başkenti Moskova'ya 24 ve 28 Temmuz'da da İHA ile saldırılar düzenlediği, o saldırılarda ölü veya yaralı olmadığı açıklanmıştı.

'KIRIM'A 25 İHA İLE YAPILAN SALDIRI GİRİŞİMİ ENGELLENDİ'

Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Kırım Yarımadası'ndaki hedeflere yönelik 25 insansız hava aracıyla (İHA) yapılan saldırı girişiminin engellendiğini de duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 30 Temmuz gecesi Ukrayna tarafından yarımadaya saldırı girişiminde bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, "16 Ukrayna İHA'sı, hava savunma sistemleriyle imha edildi. 9 İHA, elektronik harp araçlarıyla engellendi ve Karadeniz'e düştü" ifadeleri kullanıldı. Rusya Savunma Bakanlığı, 17 Temmuz'da da Ukrayna'nın Kırım'a 17 İHA'yla gerçekleştirdiği saldırı girişiminin engellendiğini duyurmuştu.

UKRAYNA: SUMİ'DE BİR KİŞİ ÖLDÜ, BEŞ KİŞİ YARALANDI

Diğer yandan Ukrayna İçişleri Bakanlığı, cumartesi günü geç saatlerde kuzeydoğudaki Sumi kentine düzelenen bir Rus roket saldırısında bir sivilin öldüğünü ve beş sivilin de yaralandığını söyledi. Bakanlık Telegram'daki açıklamasında "29 Temmuz akşamı bir düşman füzesi bir eğitim kurumunu vurdu. En az bir sivil öldü, 5 sivil yaralandı" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar