NYT final öncesi A Milli Kadın Voleybol Takımı'nı yazdı: Güçlü kadının kusursuz sembolleri

NYT final öncesi A Milli Kadın Voleybol Takımı'nı yazdı: Güçlü kadının kusursuz sembolleri
ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Sırbistan'la oynayacakları final maçı öncesi Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı ile ilgili bir makale yayımladı. Gazete, takımın, ulusal gurur kaynağı haline geldiğini yazdı.

Artı Gerçek - ABD'nin köklü gazetelerinden New York Times (NYT), Avrupa Kadınlar Voleybol Şampiyonası'nda bugün final maçına çıkacak olan Türkiye Kadın Voleybol Milli Takımı ile ilgili bir makale yayımladı. "Bir sürü sorun içinde, Türkiye, Kadın Voleybol Takımı'nda kahramanlarını buldu" başlıklı makalede, takım oyuncularının muhafazakâr kesimlerin hedefinde olduğuna yer verildi.

'ULUSAL GURUR KAYNAĞI'

NYT İstanbul bürosu şefi Ben Hubbard ve Gülsin Harman imzalı makalede, "Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı'nın cuma günü Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası'nda kazandığı zafer, ülkenin en başarılı büyük spor takımının en son zaferi oldu ve bu başarı takımı, ülkenin sosyal bölünmelerinin ötesinde bir cazibesi olan nadir bir ulusal gurur kaynağı haline getirdi" ifadeleri kullanıldı.

Gazete, Türkiyeli voleybolcuların yükselişinin uluslararası spor camiasında kadınların odakta olduğu bir dizi tartışmanın ortasında geldiğini vurguladı. Makalede, İspanyol Futbol Federasyonu Başkanı'nın kadın futbolcuyu canlı yayında taciz ettiği ve geçen ay BBC'nin, bir muhabirin Fas Milli Takımı'nın kaptanına 'takımda hiç homoseksüel var mı?' diye sorması nedeniyle özür dilediği hatırlatıldı.

'TOPLUMDAKİ EŞİTLİK MÜCADELESİNİN SEMBOLÜ'

NYT, Türkiye kamuoyunda A Milli Kadın Voleybol Takımı etrafında dönen tartışmalarda "Bazı aşırı muhafazakârların, İslami değerlere aykırı davrandıkları gerekçesiyle" takımdaki sporculara saldırıldığına yer verdi. Gazete, Türkiye'deki kadınların bir kısmının 'kadınların toplumdaki eşitlik mücadelesinin sembolü' olarak gördükleri voleybolcuları desteklediğini ve "güçlü kadının kusursuz sembolleri" olarak gördüğünü de ekledi.

Türkiye'deki 'laiklik' tartışmalarının tarihine ilişkin bilgiler de verilen makalede, kadın voleybolcuların, "Birçok inançlı Müslüman kadının yaptığı gibi başlarını veya vücutlarını kapatacak kıyafetleri giymediğine" yer verildi.

'ZİRVEDEYİM, SESİNİZ GELMİYOR' HATIRLATMASI

Makalede takımın pasör çaprazı Ebrar Karakurt ile ilgili tartışmalara da değinildi. Karakurt'un homofobik nefret mesajlarının hedefi olduğu ve Yeni Akit'in onu "milli utanç" olarak tanımladığı hatırlatıldı. Karakurt'un sosyal medyadan kendisine saldıranlara verdiği yanıtlara da yer verilen makalede, 'Boş yapma Abdülhamid' ve 'Zirvedeyim, sesiniz gelmiyor' mesajları da paylaşıldı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar