Pakistan'da camiye intihar saldırısı: 34 kişi öldü, 150 kişi yaralandı

Yayınlanma:
A+ A-
Pakistan'ın Peşaver kentinde bir camiye öğle namazı sırasında intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 34 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı. Ölen ve yaralananların çoğu polislerden oluşuyor. Saldırıyı Pakistan Taliban'ı üstlendi.

Artı Gerçek - Pakistan'ın kuzeybatısındaki Peşaver kentinde polislerin yaşadığı bir semtte öğle namazı sırasında bir camiye intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 34 kişi öldü, bazıları ağır olmak üzere 150 kişi de yaralandı. Pakistan polisi saldırı sırasında camide 300'den fazla kişinin bulunduğunu ve caminin polislerin yaşadığı bir lojmanın yakınında olduğunu belirtti.

Polis yetkilisi Sıddık Han ölü sayısının 34'e yükseldiğini ölenler arasında imam Nur-ül Amin'in de olduğunu söyledi. Peşaver polis şefi İcaz Khan da saldırıda en az 150 kişinin yaralandığını söyledi. Polis yetkilisi Sikandar Han "Caminin bir bölümü saldırı sonucu çöktü, enkaz altında kalanlar olduğu sanılıyor" açıklamasında bulundu.

Yakındaki Lady Reading Hastanesi'ne kaldırılan yaralılar arasında çok sayıda ağır yaralı olduğu ve bu nedenle ölü sayısının artabileceği de açıklandı. Daha önce hastane yetkilileri saldırıda 32 kişinin öldüğünü duyurmuştu. Ölenler ve yaralıların çoğunun polis memuru olduğu belirtiliyor.

SALDIRIYI PAKİSTAN TALİBANI ÜSTLENDİ

Associated Press haber ajansı Pakistan Talibanı'nın üst düzey yetkililerinden Sarbakaf Mohmand'ın Twitter hesabından yaptığı açıklamada saldırının sorumluluğunu üstlendiğini açıkladı. Peşaver'de geçen sene Şiilerin gittiği bir camiye intihar saldırısı yapılmış, saldırıda 63 kişi ölmüştü.

BAŞBAKAN ŞERİF: İSLAMLA İLGİSİ YOK

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif de saldırıyı kınayan bir açıklama yaptı. Saldırganların "İslamla ilgisi olmadığını" söyleyen Şerif "Teröristler, Pakistan'ı savunma görevini yerine getirenleri hedef alarak korku yaratmak istiyor” dedi.

TÜRKİYE SALDIRIYI KINADI

Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınadı. Açıklamada "Bugün (30 Ocak) Pakistan’ın Peşaver kentinde bir camiyi hedef alan terör eylemi sonucunda, çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir. Söz konusu menfur terör eylemini en güçlü şekilde kınıyor; saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, dost ve kardeş Pakistan Hükümetine ve halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz" dendi.

PAKİSTAN TALİBANI SALDIRILARINI ARTIRMIŞTI

Pakistan Talibanı (TTP), son dönemde ülkede saldırılarını artırdı. TTP, 28 Kasım 2022'de sosyal medyadan, 10 Mayıs 2022'de İslamabad yönetimi ile başlatılan ateşkesin sona erdiğini ve mensuplarına ülke genelinde güvenlik güçlerine saldırı emri verdiğini açıklamıştı. İslamabad yönetimi , TTP'yi terör örgütü kabul ediyor. İslamabad merkezli düşünce kuruluşu Güvenlik Çalışmaları ve Araştırma Merkezi'nin (CRSS) paylaştığı verilere göre, ülkede 2022'de 506 terör saldırısında 290'ı güvenlik gücü, 311'i sivil 601 kişi hayatını kaybetti, 741 kişi yaralandı. Saldırıların büyük çoğunluğu Afganistan- Pakistan sınır bölgelerinde düzenlendi. Bu saldırıların çoğunu TTP, Belucistan Kurtuluş Ordusu (BLA) ve DEAŞ-H gibi örgütler üstlendi. Ülkede 2022'de terör saldırıları bir önceki yıla göre yüzde 15 artış göstermişti.(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar