Papua Yeni Gine hükümeti: Toprak kaymasının altında kalanların sayısı 2 binden fazla

Papua Yeni Gine hükümeti: Toprak kaymasının altında kalanların sayısı 2 binden fazla
Yeni Gine adasının doğu yarısında bulunan ülkede cuma meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili yeni hükümet açıklamasında, 2 binden fazla kişinin diri diri gömülmüş olabileceği belirtildi. Çok zor koşullarda yürütülen kurtarma çalışmalarından umut yok.

Artı Gerçek - Güneybatı Pasifik'te Avustralya'nın kuzeyinde yer alan ada ülkesi Papua Yeni Gine'de geçen hafta meydana gelen toprak kaymasıyla ilgili açıklama yapan hükümet, 2 binden fazla kişinin diri diri gömülmüş olabileceğini söyledi. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü'nün dünkü açıklamasında, 150 ev ve yaklaşık 670 kişinin toprak altında kaldığından söz edilmişti.

Tehlikeli arazi ve bölgeye yardım ulaştırmanın zorluğu, hayatta kalanlarla ilgili umutları azalttı. Papua Yeni Gine ( PYG) hükümeti, BM'den yardım talebinde bulundu.

Başkent Port Moresby'nin yaklaşık 600 km kuzeybatısındaki dağlık Enga eyaletinin ücra köylerini cuma sabaha karşı vuran toprak kayması, insanları uykuda yakaladı. Afet bölgesine ilk ulaşan kurtarma ekipleri, yerin altından çığlıklar duyduklarını söyledi.

'SAYAMADIĞIM KADAR ÇOK AKRABAM TOPRAĞIN ALTINDA'

Reuters'e konuşan bölge sakini Evit Kambu, "Ailemden 18 kişi üzerinde durduğum enkazın ve toprağın altında kaldı, köyde sayamadığım kadar çok aile üyesi de öyle. Ama bedenlerini çıkaramıyorum, bu yüzden burada çaresizce duruyorum" dedi.

Heyelanın üzerinden 72 saatten fazla zaman geçmesine rağmen bölge sakinleri hâlâ kürek, sopa ve çıplak ellerini kullanarak enkazı kaldırmaya ve hayatta kalanlara ulaşmaya çalışıyor.

KABİLE SAVAŞLARI DA KURTARMA ÇALIŞMALARINA ENGEL

Uzak konumu nedeniyle bölgeye ağır ekipman ve yardımın yavaş ulaşıyor. Civarda kabile savaşları yaşanması da yardım çalışanlarını askerler eşliğinde konvoylar halinde seyahat etmeye ve geceleri yaklaşık 60 km uzaktaki eyalet başkentine dönmeye zorluyor. Bir BM yetkilisi, önceki gün 8 kişinin öldüğünü ve 30 evin yandığını söyledi. Yardım konvoyları, bugün dumanı tütmeye devam eden evlerin arasından geçti.

'ZEMİNDEKİ DENGESİZLİK EKİPLERİ TEHLİKEYE SOKUYOR'

Bir BM yetkilisine göre bölgeye ilk ekskavatör ancak dün geç saatlerde ulaştı. Şimdilik sadece 6 ceset çıkarılabildi.

BM Göç Örgütü'nün PYG misyonu şefi Serhan Aktoprak'a göre kurtarma ekipleri bölgeye ulaşabilse bile yağmur, dengesiz zemin ve akan su, bölge halkı ile kurtarma ekiplerinin enkazı temizlemesini son derece tehlikeli hale getiriyor.

'YEREL HALK EKSKAVATÖRLERİN GİRMESİNİ İSTEMİYOR'

Toprağın ve molozun tekrar kayma riskinin hâlâ mevcut olduğunu söyleyen Aktoprak, yetkililerin tahliyeye teşvik etmesi nedeniyle 250'den fazla evin terk edildiğini, 1250'den fazla kişinin yerinden olduğunu söyledi.

Bazı bölge sakinlerinin ağır makinelerin ve ekskavatörlerin köye girerek yası bölmesini istemediğini aktaran Aktoprak, "Bu noktada insanların topraktan canlı çıkarılması şansının çok zayıf olduğunun farkında olduklarını düşünüyorum" dedi. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar