Paris'te başı kesilen öğretmen Samuel için binler sokağa çıktı

Paris'te başı kesilen öğretmen Samuel için binler sokağa çıktı
Yayınlanma:
Güncelleme: 19 Ekim 2020 14:37
A+ A-
Fransa'da öldürülen öğretmen Samuel Paty'yi anmak için binlerce kişi toplandı. Gösterilere Başbakan Jean Castex ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun da katıldı.

Fransa'da ifade özgürlüğünü anlatırken Muhammed peygamber karikatürü gösterdiği için başı kesilerek öldürülen öğretmen Samuel Paty'yi anmak ve saldırıyı kınamak içim binlerce kişi Fransa genelinde düzenlenen gösterilere katıldı. Başkent Paris'in merkezindeki Place de la Republique meydanında toplanan kalabalık alkışlarla "Ben öğretmenim" yazılı pankartlar taşıdı.

BAŞBAKAN VE BELEDİYE BAŞKANI DA KATILDI

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, gösterilere Başbakan Jean Castex ve Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da katıldı. Başbakan Castex, Twitter'dan da "Bizi korkutamazsınız. Korkmuyoruz. Bizi bölemezsiniz. Biz Fransayız" mesajını paylaştı. Fransa'nın terörle mücadele biriminin başkanı Laurent Nunex de France Info'ya verdiği röportajda 'sınırların aşıldığını' söyledi ve saldırının 'öğrenim özgülüğüne karşı barbarca bir eylem olduğunu' ifade etti.

Pazar günkü gösterilere katılanlardan biri elinde "Cumhuriyetin düşmanlarına sıfır tolerans", bir diğeri de "Ben öğretmenim: Samuel, seni düşünüyorum" yazılı pankartlar taşıdı. Fransız ulusal marşı La Marseillaise'in çalındığı meydanda bir dakikalık saygı duruşu da düzenlendi. Göstericilerin hepsi korona virüsü tedbirleri kapsamında maske takıyordu.

'BEN SAMUEL'İM'

Lille'de toplananların ellerinde "Ben Samuel'im" yazılı pankartlar vardı. Lyon'un Place Bellecour meydanında, Nantes, Toulouse, Strasbourg, Marseille, Bordeaux ve birçok farklı şehirde de binlerce kişi toplandı. Pazar günkü gösterilerin yanı sıra çarşamba günü de 47 yaşındaki öğretmen Paty için ulusal anma töreni düzenlenecek.

11 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Paris yakınlarındaki bir okulda cuma günü düzenlenen saldırıdan sonra polis aynı gün, öğretmeni öldüren Abdoulakh A isimli kişiyi vurarak öldürdü. Soruşturma kapsamında 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltılarla ilgili ayrıntı paylaşılmadı. Cinayetten kısa bir süre sonra şüphelinin dört yakın akrabası gözaltına alınmıştı. Cumartesi günü de, aralarında okuldaki bir öğrencinin babasının da bulunduğu altı kişi daha gözaltına alındı. Fransız medyası, çocuğun babasının 'radikal İslamcı bir imam' olduğunu söyledi.

Cuma gecesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, saldırının "İslamcı bir terör saldırısı" olduğunu, öğretmenin ifade özgürlüğünü öğrettiği için öldürüldüğünü belirtti. Macron, "Kazanamayacaklar... Harekete geçeceğiz" dedi. Cumartesi günü France Inter radyosuna konuşan Bordeaux'da bir caminin imamı Taraq Oubrou, "Masum bir insanı bir medeniyet değil, barbarlık öldürür" dedi.

Karikatürleri yayınladığı için IŞİD tarafından saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisi de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Tahammülsüzlük yeni bir eşiğe ulaştı ve ülkemizde uyguladığı terör sonlanacak gibi gözükmüyor" ifadelerini kullandı.

ÖLDÜRÜLEN ÖĞRETMEN SAMUEL PATY KİMDİ?

Le Monde gazetesine göre maktul tarih ve coğrafya öğretmeniydi. Derslerinde ifade özgürlüğü konusunu, Muhammed peygamber karikatürlerinin yayınlanması örneğiyle işlemişti. Öğretmen, bu karikatürleri görmek istemeyen Müslüman öğrencilerin o sırada sınıftan çıkabileceğini söylemişti. Ay başında bazı Müslüman veliler, öğretmenin karikatürleri kullanmasını okul yönetimine şikayet etmişti.

Öne Çıkanlar