Paris'te emeklilik reformu karşıtı protestoda 28 kişi gözaltına alındı

Paris'te emeklilik reformu karşıtı protestoda 28 kişi gözaltına alındı
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'nın başkenti Paris'te emeklilik reformuna karşı düzenlenen gösteride 28 kişi gözaltına alındı. 28 kişi gözaltına alındı.

Artı Gerçek - Fransa'da sol eğilimli Genel Emek Konfederasyonu (CGT) sendikasının üyeleri, hükümetin emeklilik yaşını 62'den 64'e çıkarma planlarına karşı aylardır süren protestolar devam ediyor. Başkent Paris'te emeklilik reformuna karşı düzenlenen gösteride 28 kişi gözaltına alındı. 28 kişi gözaltına alındı.

Ülkede emeklilik yaşını 64'e çıkarmayı kapsayan emeklilik reformuna karşı eğitim ve ulaşım gibi farklı sektörler greve giderken, Paris, Marsilya, Lille ve Rennes gibi kentlerde 14'üncü kez kitlesel gösteri düzenlendi. Paris'te Invalides Meydanı'nda toplanan göstericiler İtalya Meydanı'na yürüdü. Polis göstericilere biber gazıyla müdahale etti.

CGT, ülke genelinde 250'den fazla noktada düzenlenen gösterilere toplam 900 bin kişinin katıldığını açıkladı.

Fransız basınının resmi kaynaklara dayandırdığı verilere göre, ülkedeki gösterilere katılım 281 bin oldu ve Paris'teki gösteride 28 kişi gözaltına alındı.

NE OLMUŞTU?

Fransa Başbakanı Borne, mart ayında bir yasa tasarısının meclisten oylama yapılmadan geçmesini sağlayan Anayasa'nın 49. maddesinin 3. fıkrasını, emeklilik reformuna ilişkin tasarı için devreye koyduğunu açıklamıştı.

Başbakan'ın açıklaması sonrası Paris başta olmak üzere birçok kentte protestolar artmış, polisin müdahale ettiği gösterilerde 300'den fazla kişi gözaltına alınmıştı. Başbakan Borne'un içeriğini 10 Ocak'ta açıkladığı emeklilik reformuna karşı kitlesel grev ve gösteriler için Fransızlar defalarca sokağa indi.

Son olarak mayıs ayı başında eski Fransa Başbakanı Laurent Fabius'un başkanlığını yaptığı ve toplam dokuz üyeden oluşan Anayasa Konseyi, emeklilik yaşının düşürülmesine ilişkin referandum talebini görüşmüştü. Konseyden yapılan açıklamada, parlamenterlerin sunduğu bu referandum talebinin anayasanın 11. maddesine göre "reform" teşkil etmediği gerekçesiyle reddedildiği belirtilmişti.

Milyonlarca Fransız'ın karşı çıkarak kitlesel grevler ve gösteriler başlattığı reform, emeklilik yaşının 2030'a kadar kademeli şekilde 62'den 64'e çıkarılmasını öngörüyor. RTL radyosunun yaptığı ankete göre her 10 Fransız'dan sekizi emeklilik reformunun mecliste onaylanmadan geçirilmesine karşı ve yüzde 65'i grevlerin sürmesini istiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar