Pentagon: Latin Amerika üzerinde 'ikinci Çin casus balonu' görüldü

Pentagon: Latin Amerika üzerinde 'ikinci Çin casus balonu' görüldü
Yayınlanma:
A+ A-
ABD hava sahasında Çin'e ait bir istihbarat balonu görüldüğünü duyuran Pentagon daha sonra Latin Amerika üzerinde ikinci bir balon görüldüğünü açıkladı. Öte yandan Çin Dışişleri Bakanlığı ABD'nin "egemenliği ihlal" suçlamasını reddeti.

Artı Gerçek - ABD ve Çin arasında 'casus balon' krizi devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'ın ABD hava sahası içinde Çin'e ait bir istihbarat balonunun tespit edildiğinin açıklanması sonucu Çin ziyaretini ertelemesinin ardından ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Latin Amerika üzerinde Çin'e ait ikinci bir casus balonun uçtuğunun tespit edildiğini öne sürdü.

Pentagon Sözcüsü Pat Ryder yaptığı açıklamada "Bir balonun Latin Amerika üzerinden uçtuğu yönünde haberleri görüyoruz. Bunun Çin'e ait bir başka gözetleme balonu olduğunun değerlendiriyoruz" dedi. Pentagon açıklamasında balonun hangi konumda görüldüğünü açıklamadı ancak CNN'e konuşan ABD'li bir yetkili balonun ABD'ye doğru uçmadığını söyledi.

Pentagon, önceki gün ABD hava sahasında Çin’e ait yüksek irtifa gözetleme balonu tespit edildiğini duyurmuş, yetkililer balonun Alaska ve Kanada üzerinden ABD hava sahasına girdiğini ve ülkedeki hassas nükleer füze silolarının bulunduğu Montana eyaleti semalarında uçtuğunu açıklamıştı. En son Missouri eyaleti üzerinde görülen balonun hafta sonu Güney ve Kuzey Carolina'ya ulaşması bekleniyor. Pentagon vurulması halinde düşebilecek enkazın çevreye zarar verme ihtimali nedeniyle balona saldırı yapmayacağını duyurmuştu. Pentagon ayrıca balonun sivil havacılığa veya karaya fiziksel bir tehdit teşkil etmediğini açıklamıştı.

BLINKEN: KOŞULLAR UYGUN OLUNCA PEKİN'İ ZİYARET ETMEYİ PLANLIYORUM

Cuma günü Güney Kore'de konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çinli mevkidaşı Vang Yi ile konuyu görüştüğünü ve "ABD hava sahasına giren gözetleme balonunun ABD'nin egemenliğini ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini net şekilde ifade ettiğini" söylemişti. Olayı "kabul edilemez" diye niteleyen Blinken ayrıca Çin ile diplomatik ilişkileri sürdürmeye kararlı olduğunu ifade ederek "Pekin'i koşullar uygun olduğunda ziyaret etmeyi planlıyorum" demişti. ABD'li dışişleri kaynakları da ziyaretin iptal edilmediğini, ertelendiğini açıkladı. Blinken ziyaretini planlandığı gibi 5-6 Şubat'ta yapsaydı 2008'den beri ülkeyi ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı olacaktı.

ÇİN: HİÇBİR TEMELSİZ VARSAYIMI VE ABARTIYI KABUL ETMİYORUZ

ABD semalarında görülen balonun Çin'e ait olduğunu kabul eden ancak meteorolojik gözlem ve diğer bilimsel amaçlar için kullanıldığını ve rotasından Batı rüzgarlarının etkisiyle saptığını savunan Çin Dışişleri'nden ise Blinken'ın "egemenliği ihlal" suçlamasına yanıt geldi. "Çin her zaman uluslararası hukuka sıkı sıkıya bağlı kalmıştır ve tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymuştur" denilen açıklamada Bakan Wang Yi'nin görüşmede Blinken'a "iletişim kanallarının her düzeyde sürdürülmesinin özellikle bazı beklenmedik durumlarla sakin ve güvenilir bir şekilde başa çıkmanın önemli olduğunu vurguladığı" aktarıldı.

Açıklamada yaşanan olayın "mücbir sebeplerin yol açtığı bir kaza olduğu" belirtilerek Pekin'in "hiçbir temelsiz varsayımı veya abartıyı kabul etmeyeceği" söylendi ve "ABD'deki bazı politikacılar ve medya kurumları olayı Çin'e saldırmak ve karalamak için bahane olarak kullanmakla" suçlandı.

BM: İKİ ÜLKENİN ORTA YOLU BULMASI GEREKECEK

Birleşmiş Milletler (BM) ise iki ülke arasında artan gerginlik görmek istemediğini açıkladıç BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, düzenlenen basın toplantısında, konuya dair değerlendirmelerde bulundu. Çin ve ABD arasındaki tansiyonun yükselmesinden endişeli olduklarını ve Genel Sekreter Antonio Guterres'in konuya sıkça değindiğini vurgulayan Dujarric, "Özellikle bu olayda, iki ülkenin orta yolu bulması gerekecek. Ancak her iki ülkenin dünyadaki konumu göz önüne alındığında, gerginliği azaltmak için ellerinden gelen her şeyi yapmalarının sorumluluk olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar