Polonya'da son yılların en büyük protestosu: 500 bin kişi katıldı

Polonya'da son yılların en büyük protestosu: 500 bin kişi katıldı
Yayınlanma:
A+ A-
Polonya'da muhalefet lideri ve eski Başbakan Donald Tusk'ın yaptığı çağrıyla özgür seçimlerin yapıldığı 4 Haziran 1989'un 34'üncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen eyleme yaklaşık 500 bin kişi katıldı. Eylemin gündeminde artan hayat pahalılığı vardı.

Artı Gerçek - Polonya'da en büyük muhalefet partisi olan Sivil Platform'un (PO) lideri ve eski Başbakan Donald Tusk, bugün yaptığı çağrıyla dün 500 bin kişinin Varşova meydanlarında toplandığını açıklandı. Ülkede özgür seçimlerin ilk kez yapıldığı 4 Haziran 1989'un 34'üncü yılında Tusk tarafından yapılan çağrı, halkta büyük karşılık buldu ve 'son yılların en büyük siyasi protestosu' gerçekleşmiş oldu.

ENFLASYON VE LGBTİ+'LARA YÖNELİK SALDIRILAR GÜNDEMDEYDİ

Ülkedeki yüksek enflasyon, artan yaşam maliyetleri, kadın ve LGBTİ+ haklarına yönelik artan saldırılar eylemin ana gündemini oluşturdu. Son dönemde ülkedeki Rus yanlısı politikaları incelemek ve gerekli görülmesi hâlinde insanları 10 yıla kadar seçme ve seçilme hakkından mahrum bırakma yetkisine sahip komisyon da protestocuların hedefindeydi. Komisyonun kurulmasını öngören yasa Avrupa Birliği ve ABD tarafından da eleştiriliyordu. Komisyonun hedefinde muhalefet lideri Tusk'ın olacağı görüşü hâkim.

Avrupa Birliği Adalet Komiseri Didier Reynders söz konusu komisyonu hayata geçiren düzenlemenin endişe verici olduğu görüşünü dile getirmişti. Reynders, "Bir yasayla bir komisyon kuruluyor ve o komisyon da yargı kararı olmadan bir Polonya vatandaşının resmi bir göreve seçilmesini engelleyebiliyor" diye tepkisini dile getirmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı ise düzenlemenin özgür ve adil seçimlerin yapılmasını engellemek amacıyla kötüye kullanılabileceği yönünde uyarıda bulunmuştu.

LECH WALESA DA EYLEME KATILDI

Polonya'nın sosyalist dönemdeki ilk bağımsız işçi örgütü Dayanışma Sendikası'nın (Solidarność) lideri ve eski Polonya cumhurbaşkanı Lech Walesa da yürüyüşe katıldı. Kalabalığın Polonya ve Avrupa Birliği bayraklarıyla 'demokrasi' ve 'kazanacağız' sloganları attığı görüldü. İktidardaki milliyetçi Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) lideri Jaroslaw Kacinski yüz binlerin katıldığı gösteriyi 'nefret yürüyüşü' diye niteledi.

lech-walesa.webp

Varşova'nın 'eski şehir' merkezinde vatandaşlara seslenen Eski Avrupa Konseyi Başkanlarından Tusk, "Bugün sizinleyim ve daha iyi bir Polonya için nerede mücadele edersek edelim yanınızda olacağım. Bugün buraya gelirken hepimizin kalbinde Polonya vardı. Ana vatanımız bizim için çok önemli. Bugün yarım milyon kişiyiz. Polonya, kalbimizde olduğu sürece hiç kimse ve hiçbir şey onu tehdit edemez" dedi.

'KAZANMAK İÇİN SEÇİME GİDİYORUZ'

Tusk, Polonya'nın özgürlük ve dayanışma ülkesi olduğunu vurgulayarak, "Size artık bir şansınız olmadığını söylemek istediler. Onların büyük umudu bizim umutsuzluğumuzdu. Onların gücü bizim güçsüzlüğümüzdü. Sona erdi. Polonya henüz ölmedi. Zafere gidiyoruz" ifadelerini kullandı.

Polonya hükümetini eleştiren muhalefet lideri, Rusya tarafından ateşlendiği bildirilen bir füzenin geçen yıl aralıkta ülke topraklarına düştüğünü ancak aylar geçmesine rağmen füzenin bulunamadığını hatırlattı.

Tusk, "Bir Rus füzesinin düştüğü ve hükümetin onu aramak yerine aylardır sessiz kaldığı bir ülkede artık kimse kendini güvende hissediyormuş gibi davranamaz. Bu seçime kazanmak, hesaplaşmak, insani yanlışları onarmak ve Polonyalı aileleri barıştırmak için giriyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar