Putin, 2019'dan beri ilk kez Belarus'ta

Putin, 2019'dan beri ilk kez Belarus'ta
Rusya Devlet Başkanı Putin, 2019'dan beri ilk kez Belarus'a bir ziyaret gerçekleştirdi. Kiev'den Rusya'nın Belarus'u savaşa girmeye ikna edeceği endişeleri yükselirken Kremlin iddiayı "aptalca ve temelsiz uydurma" diye niteledi.

Artı Gerçek- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yanına Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u da alarak müttefiki Belarus'a gitti.

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile görüşmeler yapması beklenen Putin böylece 2019'dan beri ilk kez Belarus'u ziyaret etmiş oldu. Putin ülkeye son ziyaretini Covid-19 pandemisinden ve 2020'de Lukaşenko karşıtlarının Kremlin'in desteğiyle bastırılmasından önce gerçekleştirmişti.

Belarus resmi haber ajansı BelTA, iki liderin görüşmelerinin ardından soruları yanıtlayacağını aktardı.

Belarus lideri Lukaşenko, Putin'in başkent Minsk'teki havalimanında karşıladı (Sputnik)

UKRAYNA'DA BELARUS CEPHESİ AÇILACAĞI ENDİŞESİ

Kiev yönetimi ise Putin'in müttefiki Lukaşenko'yu Ukrayna savaşında Belarus cephesinin açılması ve olası bir kara operasyonuna Belarus'un katılmasına ikna etmesinden endişeleniyor. Lukaşenko daha önce Ukrayna savaşına girme niyetleri olmadığını açıklamıştı ancak Rus güçleri daha önce Belarus topraklarını Kiev'e yönelik bazı saldırılarında kullanmıştı.

Daha önce Ukrayna müşterek kuvvetler komutanı Serhiy Nayev ise Putin'in temaslarında "Ukrayna'ya yönelik daha fazla saldırganlığı ve Belarus silahlı kuvvetlerinin Ukrayna'ya yönelik operasyona, özellikle bize göre karada da daha geniş katılımını" ele alacağına inandığını söylemişti.

Ukrayna'nın üst düzey generali Valery Zaluzhniy geçen hafta Economist dergisine Rusya'nın doğudan, güneyden ve hatta Belarus'tan muhtemelen ilkbahar aylarında büyük bir kara saldırısı için 200.000 yeni asker hazırladığını öne sürmüştü.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon ise 13 Aralık'ta yaptığı açıklamada ise Belarus tarafından yaklaşan herhangi bir sınır ötesi faaliyet görmediklerini duyurmuştu.

KREMLİN İDDİAYI 'APTALCA' DİYE NİTELEDİ

Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov ise Rus basınına yaptığı açıklamada "Belarus'un Rusya'nın bir numaralı müttefiki" olduğunu söyledi. Ancak Peskov, Moskova'nın Belarus'u savaşa katılması için ikna etmeye yönelik bir amaç taşıdığına ilişkin iddiaları "aptalca ve temelsiz uydurma" diye niteledi.

Sputnik'in aktardığına göre Peskov "Belarus'la en gelişmiş entegrasyon rejimine sahibiz. Zira hiç kimse birbirini zorlamıyor. Herkes, halklarımızın ve Birlik Devleti'mizin çıkarlarına en uygun adımları atıyor. Rusya ve Belarus'un hararetli ve çalkantılı durum dikkate alınarak gündemde askeri meseleler de olacak" dedi.

Peskov, Putin'in Lukaşenko'yla yapacağı görüşmede doğalgaz meselesinin de olacağını belirtti.

Kremlin sözcüsü, "Devlet Başkanı Lukaşenko daha geçen hafta bu planı eleştirdi. Ortak gaz piyasası oluşturma planlarında geç kaldığımızı söyledi. Ancak burada bazı nüanslar var, bunlar elbette gündemde olacak. Genel olarak, elbette Belarus, doğalgaz açısından tamamen ayrıcalıklı koşullara sahip" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar