Putin: Anlaşmadan çekilsek bile Türkiye'ye tahıl sevkıyatını engellemeyeceğiz

Putin: Anlaşmadan çekilsek bile Türkiye'ye tahıl sevkıyatını engellemeyeceğiz
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: Ukrayna verdiği garantileri ihlal ederse tahıl anlaşmasından çekilebiliriz. Ukrayna'dan Türkiye'ye tahıl sevkıyatını engellemeyeceğiz.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin tahıl koridoru anlaşmasına geri dönmesi hakkında konuştu. Putin anlaşmaya geri dönme kararının karşılığında Rusya'nın Ukrayna'dan 'Karadeniz'in anlaşma kapsamında kalan kısımlarından saldırı düzenlenmeyeceğine' dair garantiler talep ettiklerini söyledi.

Rusya lideri, Ukrayna'nın verdiği garantileri ihlal etmesi hâlinde anlaşmadan çekilme haklarını saklı tuttuklarını belirtti. Putin'in, böyle bir çekilme kararı alsalar bile Ukrayna'dan Türkiye'ye tahıl sevkıyatını engellemeyeceklerini söylemesi dikkat çekti.

Putin, Sputnik'in aktardığına göre, "Ayrıca Türkiye’nin genel olarak çatışmadaki tarafsızlığını, tahıl işleme endüstrisinin imkanlarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, en yoksul ülkelerin çıkarlarını karşılamaya yönelik çabalarını dikkate alarak Ukrayna topraklarından Türkiye Cumhuriyeti'ne tahıl tedarikine gelecekte hiçbir şekilde müdahale etmeyeceğiz. Bu noktada hiçbir şüphemiz yok ve her halükarda Türkiye Cumhuriyeti ile işbirliğine devam edeceğiz” dedi.

SİVASTOPOL SALDIRISINDAN SONRA GELEN ÇEKİLME KARARI

Rusya, Kırım'ın Sivastopol limanındaki Karadeniz Filosu'ndan askeri gemilere ve sivil gemilere Ukrayna tarafından saldırı düzenlendiği gerekçesiyle tahıl koridoru anlaşmasından cumartesi günü çekilmişti.

Birleşmiş Milletler ile Türkiye'nin arabuluculuk yaptığı anlaşmaya geri dönülmesi için dünya çapından çağrılar yükselirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Putin'in dün yaptığı görüşmenin ardından Moskova'dan geri adım gelmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada anlaşmaya döndüklerini açıkladı; Kiev'den "tahıl koridorunun Rusya'ya karşı askeri operasyonlarda kullanılmayacağına dair yazılı garantiler aldıklarını" duyurdu. Açıklamada, "Rusya Federasyonu alınan garantileri şu an için yeterli görüyor ve anlaşmanın uygulanmasını yeniden başlatıyor" denildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar