Rusya Savunma Bakanlığı: Tahıl anlaşmasına geri dönüyoruz

Rusya Savunma Bakanlığı: Tahıl anlaşmasına geri dönüyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Sayın Şoygu, Sayın Akar'ı arayarak bugün saat 12'den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini açıkladı" demesinden sonra Rusya'dan da açıklama geldi: Kiev'den yazılı garanti aldık, anlaşmaya dönüyoruz.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tahıl koridoru anlaşmasında uzlaşma sağlandığına dair sözleri konusunda Moskova'dan peş peşe açıklamalar geldi. Kremlin'den yapılan açıklamada 'Türkiye ile temasların sürdüğü ancak Rusya'nın anlaşmaya katılımının şu an için hâlâ askıda olduğu' belirtilse de, dakikalar sonra Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yeni bir duyuru geldi.

TASS ajansının aktardığına göre bakanlık, Rusya'nın anlaşmaya katılımının yeniden başlayacağını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev'den, "tahıl koridorunun Rusya'ya karşı askeri operasyonlarda kullanılmayacağına dair yazılı garantiler aldıklarını" duyurdu.

Açıklamada, "Rusya Federasyonu alınan garantileri şu an için yeterli görüyor ve anlaşmanın uygulanmasını yeniden başlatıyor" denildi.

Erdoğan, bugünkü grup toplantısında yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le dün yaptığı görüşme hakkında "Sayın Putin ile yaptığımız görüşme üzerine Sayın Şoygu, Sayın Akar'ı arayarak bugün saat 12'den itibaren tahıl sevkiyatının devam edeceğini açıkladı. Öncelikle Afrika'nın fakir ülkelerine bu koridoru işletecek, Cibuti, Sudan'ı ele almayı tavsiye etti, bunu da yapacağız" demişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar