Putin, Ukrayna'nın Rusya'ya bağlanan bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti

Putin, Ukrayna'nın Rusya'ya bağlanan bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin son haftalarda Ukrayna güçlerinin saldırılarının artması üzerine Ukrayna'da ilhak edilen dört bölgede sıkıyönetim ilan etti. Putin ayrıca Ukrayna'ya yakın bölgelerde de yeni tedbirleri hayata geçirdi.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yapılan tartışmalı referandumların ardından geçen ay Rusya'ya bağlanan Ukrayna'daki Donetsk ve Lugansk ile Herson ve Zaporijya bölgelerinde sıkıyönetim ilan etti.

Güvenlik Konseyi üyelerine yönelik konuşması canlı yayınlanan Putin "Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri ile Herson ve Zaporojye bölgelerinde Rusya'nın bünyesine dahil edilmeden önce sıkıyönetim uygulandığını hatırlatırım. Şu anda da, Rusya mevzuatı kapsamında sıkıyönetim uygulamasını başlatmamız gerekiyor. Bundan dolayı, Rusya Federasyonu'nun bu dört bölgesinde sıkıyönetim uygulanmasına ilişkin kararnameyi imzaladım. Belge, hemen Federasyon Konseyi'nin onayına sunulacak" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre Rusya Devlet Başkanı ayrıca "Kiev rejimi, bildiğiniz gibi, halkın iradesini ve seçimini tanımayı reddetti, müzakere önerilerini geri çeviriyor. Aksine bombardımanlara devam ediyor. Siviller ölüyor. Neo-Naziler aleni bir şekilde terör metotları kullanıyor, yaşam destek tesislerinde sabotajlar düzenliyor ve yerel yetkililerin temsilcilerine suikast düzenliyor" ifadelerini kullandı.

DÖRT BÖLGEDE 'AZAMİ MÜDAHALE SEVİYESİ REJİMİ' İLAN EDİLDİ

Putin ayrıca sıkıyönetim ilan edilen dört bölgede 'azami müdahale seviyesi rejimi' ilan edilmesini öngören kararnameyi de imzaladı. Bu kararname uyarınca bu bölgelerin üst düzey yetkilileri, ekonomik seferberlik, sivil savunma, halkı ve toprakları koruma faaliyetleri yürütme yetkilerinin yanı sıra Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin, diğer kuvvetlerin, askeri oluşumların, kurumların ihtiyaçlarının ve halkın ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik önlemleri uygulama yetkilerine sahip olacak.

SEKİZ BÖLGEDE DE 'ORTA MÜDAHALE SEVİYESİ REJİMİ' İLAN EDİLDİ

Ayrıca Ukrayna sınırında bulunan Kırım Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri ile Krasnodar, Belgorod, Bryansk, Voronej, Kursk, Rostov bölgelerinde 'orta müdahale seviyesi rejimi' ilan edildi

Bu bölgelerin üst düzey yetkililerine de 4 bölgedeki yetkililerle aynı yetkiler verildi. 'Ekonomik seferberlik' ilan edilen bu bölgelere giriş çıkışlar da çeşitli sınırlandırmalar uygulanacak. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar