Putin'den Kahovka Barajı iddiası: Ukrayna barajı kasıtlı şekilde HIMARS roketleriyle vurdu

Putin'den Kahovka Barajı iddiası: Ukrayna barajı kasıtlı şekilde HIMARS roketleriyle vurdu
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Devlet Başkanı Putin bir hafta önce Ukrayna'nın Herson bölgesindeki Kahovka Barajı'nın yıkılmasından Kiev'i sorumlu tuttu. Putin barajın Ukrayna tarafından HIMARS roketleriyle vurulduğunu öne sürdü.

Artı Gerçek- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da Rus savaş muhabirleri ve askeri blog yazarlarıyla bir araya geldi. Rusya'nın "düşman ajanlarıyla" savaşması ve kendi topraklarının derinliklerindeki saldırılara karşı savunmasını geliştirmesi gerektiğini söyleyen Putin ancak Ukrayna'daki gibi Rusya'da bir sıkıyönetim ilan edilmesine gerek olmadığını söyledi.

'RUSYA'DA SIKIYÖNETİM İLEN EDİLMESİNE GEREK YOK'

Putin televizyondan yayınlanan toplantısında, "Ülkede bir tür özel rejim veya sıkıyönetim ilan etmek için hiçbir neden yok. Bugün böyle bir şeye gerek yok" ifadelerini kullandı.

Ukrayna'nın karşı saldırısının 4 Haziran'da başladığını ve hiçbir alanda başarılı olamadığını savunan Putin, Ukrayna'daki insan kayıplarının Rusya'nınkinden 10 kat daha fazla olduğunu da iddia etti. Ukrayna 160'tan fazla tankını ve yurt dışından temin ettiği araçların yüzde 25-30'unu kaybettiğini öne süren Rusya Devlet Başkanı ülkesinin ise çatışmalarda 54 tank kaybettiğini söyledi.

'KAHOVA BARAJI'NI UKRAYNA HIMARS ROKETLERİYLE VURDU'

Putin ayrıca, Ukrayna'nın Herson bölgesinde yer alan Kahovka Barajı'nı ABD tarafından sağlanan HIMARS roketleriyle kasıtlı olarak vurduğunu ileri sürdü. Putin barajın vurulmasının Kiev'in karşı saldırı çabalarını engellediğini de söyledi. Ukrayna ise barajın Rusya tarafından patlatıldığını iddia ediyor.

KAHOVAKA BARAJI'NIN YIKILMASI SONUCU YAŞANAN SEL FACİASINDA ÖLÜ SAYISI ARTIYOR

Diğer yandan Dinyeper Nehri üzerindeki Kahovka Barajı'nın bir hafta önce yıkılmasının ardından bölgenin Rusya ve Ukrayna kontrolü altındaki bölgelerinde ölenlerin sayısı artıyor. Rusya'nın Herson bölgesindeki idaresinin başkanı Andrei Alekseyenko, barajının aşağısındaki iki küçük kasaba olan Hola Prystan'da 12 ve Oleshky'de ise beş kişinin öldüğünün doğrulandığını söyledi.

Rusya, Herson bölgesindeki Dinyeper Nehri'nin güney kıyısını kontrol ederken, Ukrayna karşı kıyıdaki Herson şehrini ve daha kuzeyde Mykolaiv bölgesini kontrol ediyor. Ukrayna İçişleri Bakanı Ihor Klymenko da pazartesi günü yaptığı açıklamada, Herson ve Mykolaiv bölgelerinde 10 kişinin sel nedeniyle öldüğünü ve 42 kişinin kayıp olduğunu söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar