Kahovka Barajı'nın saldırı sonucu yıkıldığına ilişkin kanıtlar artıyor

Kahovka Barajı'nın saldırı sonucu yıkıldığına ilişkin kanıtlar artıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Ukrayna Güvenlik Servisi geçen hafta yıkılan Kahovka Barajı'nın Rus güçlerince patlatıldığını gösterdiğini öne sürdüğü bir ses kaydı yayımladı. Norsar sismik araştırma kurumu da sismik verilere göre barajın yıkıldığı sırada bir patlama olduğunu açıkladı.

Artı Gerçek - Ukrayna ve ABD istihbarat raporları ile Norveç'ten gelen sismik verilere göre Ukrayna'nın Herson bölgesindeki Kahovka barajı ​​çöktüğü sırada bir patlama olduğuna dair kanıtlar artıyor. Rusya'nın elinde olan tesisin salı günü erken saatlerdeki yıkımı, sel faciasına yol açmış, bölgeden binlerce kişinin kaçmasına ve çevre tahribatına neden olmuştu. Rusya barajın Ukrayna tarafından patlatıldığını, Kiev yönetimi ise Rus güçlerince patlatıldığını ileri sürmüştü. Ukraynalı yetkililer sel nedeniyle ayrıca beş kişinin öldüğünü, 13 kişinin kayıp olduğunu açıklamıştı. Rusya'nın kontrolü altındaki Yeni Kahovka kentinin Moskova tarafından atanan belediye başkanı ise kontrolleri altındaki bölgede sekiz kişinin öldüğünü açıklamıştı.

SBU 'RUS SABOTAJ GRUBUNA' AİT OLDUĞUNU İDDİA ETTİ KAYDI YAYIMLADI

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ise baraj çöktüğü sırada bir "Rus sabotaj grubuna" ait olduğunu öne sürdüğü telefon görüşmesinin bir buçuk dakikalık ses kaydını yayınladı. Reuters'ın bağımsız olarak doğrulayamadığını vurgulayarak aktardığına göre, ses kaydında SBU tarafından bir Rus askeri olarak tanımlanan kişilerden biri, "Onlar (Ukraynalılar) barajı vurmadı. Bu bizim sabotaj grubumuzdu. Barajla (insanları) korkutmak istediler. İşler plana göre gitmedi ve planladıklarından daha fazlasını yaptılar" dedi. Hattaki diğer kişi ise askerin Rus güçlerinin barajı yıktığını iddia etmesine şaşırdığını ifade etti.

SBU, görüşme veya katılımcılar hakkında daha fazla ayrıntı sunmadı ancak "savaş suçları" ve "ekolojik katliam" hakkında cezai soruşturma başlattığını söyledi. SBU yaptığı açıklamada, "SBU tarafından yapılan dinleme, Kahovska HES'in işgalcilerden oluşan bir sabotaj grubu tarafından havaya uçurulduğunu doğrulamaktadır. İşgalciler barajı havaya uçurarak Ukrayna'ya şantaj yapmak istediler ve ülkemizin güneyinde insan yapımı bir felakete yol açtılar" ifadelerini kullandı.

NORSAR: PATLAMAYA İLİŞKİN NET VERİLER VAR

Norveç'in sismik araştırma kuruluşu Norsar ise bölgesel sismik istasyonlardan toplanan verilerin net bir patlama sinyali gösterdiğini söyledi. Norsar yaptığı açıklamada, Romanya'daki bir sismik istasyondan alınan verilerin salı günü yerel saatle 02:54'te faaliyet gösterdiğini ve bunun bir patlamaya işaret ettiğini söyledi. Kuruluş zamanlamanın barajın çöktüğüne dair basında çıkan haberlerle örtüştüğünü söyledi.

ABD'nin New York Times gazetesine konuşan ABD'li bir yetkili de ABD casus uydularının barajda bir patlama tespit ettiğini ileri sürdü. ABD'li yetkili, kızılötesi sensörlerle donatılmış uyduların büyük bir patlamayla tutarlı bir ısı imzası tespit ettiğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar