Rosatom: Zaporijya Nükleer Santrali'ne İHA'larla saldırıldı

Rosatom: Zaporijya Nükleer Santrali'ne İHA'larla saldırıldı
Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu (Rosatom), Zaporijya Nükleer Santrali'ne insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan saldırılar neticesinde üç kişinin yaralandığını duyurdu.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu'ndan 'Rasatom) yapılan yazılı açıklamada, Zaporijya Nükleer Santraline sabah saatlerinde “eşi benzeri görülmemiş” yoğunlukta İHA saldırıları gerçekleştirildiği belirtildi. Açıklamada, bunun sonucunda üç kişinin yaralandığı ve gün içerisinde devam eden saldırılar neticesinde de santraldeki çeşitli kısımların hasar aldığı aktarıldı. Saldırı dün, Rusya'nın Ukrayna'da Zaporijya kentini vurmasının ardından geldi.

Saldırılar nedeniyle tesis ve bölgedeki radyasyon seviyesinde değişiklik yaşanmadığı belirtilen açıklamada, “Rosatom, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) ve Avrupa Birliği’ni, Avrupa'nın en büyük nükleer santralinde tırmanan duruma derhal müdahale etmeye çağırıyor” ifadesine yer verildi.

AVRUPA'NIN EN BÜYÜK NÜKLEER SANTRALİ

Ukrayna'nın güneydoğusundaki Zaporijya Nükleer Santrali, Avrupa'nın en büyük nükleer santrali konumunda bulunuyor. Santral, Mart 2022'de Ruslar tarafından ele geçirilmişti. Halihazırda Rus ordusu kontrolünde olan santralin çevresinde İHA ve topçu saldırıları yaşanırken, Ukrayna ve Rusya saldırılar konusunda birbirini suçluyor.

arti-29.jpg

RUSYA DÜN ZAPORJİYA KENTİNİ VURMUŞTU

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş 2. yılını geride bırakırken, Rus güçleri dün Ukrayna'nın Zaporijya kentine saldırı düzenlemişti. Saldırı sonucunda birçok bina ve dükkan hasar gördü, yaklaşık 20 sivil yaralandı ve dört kişi öldü.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Rusya'nın, Ukrayna topraklarına 32 "Şahed" model insansız hava aracı (İHA) ve 6 çeşitli tip füzeyle saldırdığını duyurmuştu. (AA)

Öne Çıkanlar