Roth: Erdoğan terbiye ve saygı sınırını aşıyor

Roth: Erdoğan terbiye ve saygı sınırını aşıyor
Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Ekim 2020 15:34
A+ A-
Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Claudia Roth, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Fransız mevkidaşı Macron'la ilgili sözlerine, 'Erdoğan terbiye ve saygı sınırlarını aşıyor' dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki "Macron'un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var"sözlerine Avrupa'da tepki gelmeye devam ediyor.

Almanya Federal Meclisi'nin başkan yardımcısı ve Yeşiller Milletvekili Claduia Roth, Alman haber ajansına (dpa) yaptığı açıklamada "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Macron'a kişisel hakaretlerle bezeli Avrupa'ya dönük yeni sözlü saldırıları kabul edilemez ve en ağır şekilde kınanmalıdır" dedi. Roth, "Erdoğan bu sözlerle terbiye, saygı ve devlet adamlığına yaraşır sorumluluk sınırlarını aşıyor ve ülkesindeki yanlış politikasına kılıf uydurmak için en aşağılık milliyetçi hınç söylemlerine başvuruyor" dedi.

"ERDOĞAN'LA SAVUNMA İŞBİRLİKLERİNE SON VERMELİ"

Roth, "Bu durumda Avrupa tereddütte mahal vermeyecek şekilde hukuk devleti normları, demokratik değerlerine bağlı kalmalı ve Türkiye'deki tüm demokratları desteklemelidir" dedi.

Meclis başkan yardımcısı, bunun "demokratik bir Türkiye'ye AB üyeliği seçeneğini açık tutmayı" da içerdiğini ifade etti. Türkiye'deki sivil topluma desteğin, bir "iç politikadaki kurtuluşu için usturupsuz şekilde her yola başvurmaktan kaçınmayan bir otokrata" karşı net bir tutum almayı gerektirdiğini söyleyen Roth, "Erdoğan ile savunma malları ticareti durdurulmalı, tüm savunma işbirliklerine son verilmeli ve Erdoğan'ın Türkiyesi ile ekonomik işbirliği de gözden geçirilmeli" dedi.

 

Öne Çıkanlar