Rusya Devlet Başkanı Putin, kısmi askeri seferberlik ilan etti

Rusya Devlet Başkanı Putin, kısmi askeri seferberlik ilan etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 21 Eylül 2022 16:58
A+ A-
Rusya lideri Putin, kısmi askeri seferberlik ilan ederek, 'Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil' dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin kısmı seferberlik kararını bu sabah televizyonda yaptığı bir konuşmada ilan etti.

Seferberlik önlemlerinin bugün başlayacağını bildiren Putin "gönüllülere" Donbas'ta savaşmaları için yasal statü vereceğini de açıkladı.

Putin yaptığı açıklamada amaçlarının Ukrayna'nın doğusundaki Donbas'ın tamamen özgürleştirilmesi olduğunu söyledi.

YEDEKTE BULUNANLAR VE ORDUDA GÖREV YAPMIŞLAR TABİ OLACAK

"Kurtarılmış bölgelerdeki" insanları korumak için bu acil kararı almanın gerekli olduğunu söyleyen Putin, bu nedenle bakanlıktan bunu istedğini aktardı ve mobilize edilen tüm yurttaşların silahlı kuvvet statüsü alacağını söyledi.

Putin, "Sadece şu anda yedekte bulunan ve her şeyden önce orduda görev yapmış, belirli askeri uzmanlıklara ve deneyime sahip olan vatandaşlar, kısmi seferberlik çağrısına tabi olacaktır. Askeri göreve çağrılanlar, birliklere gönderilmeden önce özel askeri harekat deneyimi dikkate alınarak mutlaka ek askeri eğitimden geçecek" dedi.

'MEVCUT TÜM YOLLARI KULLANIRIZ, BU BİR BLÖF DEĞİL'

 Putin, Batılı ülkelerin Ukrayna'da barışçıl çözüm istemediklerini söyleyerek, "Batı barışçıl bir çözümden yana değil, Ukrayna'ya silah yığıyor. Toprak bütünlüğümüz tehdit edilirse Rusya mevcut tüm yolları kullanacak, bu bir blöf değil" dedi.

"Anavatanımızın toprak bütünlüğü, bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz güvenlik altına alınacak, tekrar ediyorum, sahip olduğumuz tüm mevcut yollarla. Bize nükleer şantaj yapmayı deneyenler şunu bilmeliler ki rüzgar terse dönebilir"

Özel askeri harekat başladıktan sonra, İstanbul'daki müzakereler de dahil Ukraynalı temsilcilerin yapılan görüşmelerde Moskova'nın tekliflerine 'çok olumlu' tepki verdiğini ve bu tekliflerin öncelikle Rusya'nın güvenliğinin, çıkarlarının sağlanmasına yönelik olduğunu anlatan Putin, "Görünen o ki, barışçıl çözüm Batı'nın hoşuna gitmiyor. Bu nedenle, birtakım uzlaşmalar sağlandıktan sonra Kiev'e tüm anlaşmaları bozması için doğrudan bir emir verildi" diye vurguladı.

"Halkımızı savunmak için tüm kaynaklarımızı kullanacağız. Desteğinize güveniyorum" dedi.

'REFERENDUMLARI DESTEKLEYECEĞİZ'

Putin, ayrıca Ukrayna'nın Donetsk, Lugansk, Zaporijya ve Herson bölgelerininde alınan Rusya'ya katılma referandumu düzenlenmesini desteklediklerini söyledi.

Putin, DHC ve LHC ile Herson ve Zaporijya bölgelerinin referandum kararları hakkında "Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerindeki, Zaporijya ve Herson bölgelerindeki sakinlerin büyük bölümünün geleceği hakkında alacağı kararı destekleyeceğiz" dedi.

Rusya lideri, "Bize yakın insanları parçalanmaları için cellatlara teslim etme hakkımız yok, kendi kaderlerini belirleme konusundaki samimi arzularına cevap vermememiz mümkün değil, Donbass'taki halk cumhuriyetlerinin parlamentoları ile Herson ve Zaporojye bölgelerinin askeri-sivil idareleri, bu bölgelerin geleceği konusunda bir referandum düzenlemeye karar verdiler ve bu adımın desteklenmesi talebiyle bize, Rusya'ya başvurdular" diye konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar