Rusya'dan 'tanımlanamayan cisim' açıklaması: Tatbikat yapıyorduk

Rusya'dan 'tanımlanamayan cisim' açıklaması: Tatbikat yapıyorduk
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya Savunma Bakanlığı St. Petersburg'daki havalimanında uçuşların geçici süreyle durmasına tatbikat yol açtığını açıkladı. Bakanlık Ukrayna'yı dün gece sivil altyapıya başarısız İHA saldırılarıyla da suçladı.

Artı Gerçek - Rusya'nın St. Petersburg kentindeki Pulkovo Uluslararası Havalimanı'nda "uçan belirsiz bir nesne" nedeniyle uçuşlar bir saat kadar geçici olarak kapatıldı.

Rus haber ajansı RİA'da yer alan habere göre, Pulkovo Uluslararası Havalimanı saat 13.20'ye kadar kapatıldı. Uçakların kalkış ve inişleri durdurulurken buna bölgede İHA benzeri "uçan belirsiz bir nesnenin" neden olduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı ise havalimanının uçuşlara geçici süreyle kapatılmasına tatbikatın neden olduğunu açıkladı. Bakanlık savaş uçaklarının yer aldığı tatbikat hakkındaki açıklamasında "Eğitim uçuşu sırasında hava savunma kuvvetleri, acil servisler ve kolluk kuvvetleriyle etkileşim kurmanın yanı sıra hedeflerin tespiti, durdurulması ve tanımlanması üzerinde çalıştı" dedi.

Önceden duyurulmayan ve bazı uçuşların rötar yapmasına neden olan tatbikatın ve uçuşların yeniden başlamasının ardından Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov konuyla ilgili ayrıntı vermedi ancak Devlet Başkanı Vladimir Putin'in konu hakkında bilgilendirildiğini söyledi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: UKRAYNA BAŞARISIZ İHA SALDIRILARI YAPTI

Diğer yandan Rusya Savunma Bakanlığı Ukrayna'yı dün gece Rusya topraklarına başarısız İHA saldırıları yapmakla suçladı. Bakanlık İHA'ların hava savunma sistemlerince engellenerek rotalarından saptırıldığını ve zarar yaratmadığını öne sürdü.

Açıklamada "Kiev yetkilileri, gece boyunca Krasnodar ve Adıge bölgelerindeki sivil altyapı tesislerine insansız hava araçlarıyla saldırmaya çalıştı" ifadeleri kullanıldı. Rus basını daha önce Krasnodar bölgesindeki bir petrol deposunda yangın çıktığını ve yangından önce bölgede bir İHA'nın göründüğünü duyurmuştu.

MOSKOVA YAKINLARINA İHA DÜŞTÜĞÜ AÇIKLANDI

Moskova bölgesi valisi Andrey Vorobyov ise Moskova'ya 110 km uzaklıktaki Kolomno'da bir doğalgaz dağıtım istasyonu yakınlarına İHA düştüğünü duyurdu.

Vorobyov İHA'nın istediği "sivil altyapı hedefini" vuramadığını belirterek zarar yaratmadığını söyledi. Konunun Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından soruşturulduğunu da sözlerine ekledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar