Rusya, Türkiye'nin istediği S-400'leri test etti

Rusya, Türkiye'nin istediği S-400'leri test etti
Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Baltık Filosu'nun, S-400 füze savunma sistemlerinin dahil edildiği başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiğini açıkladı. DÜNYA-...

Rusya Savunma Bakanlığı, Rusya Baltık Filosu'nun, S-400 füze savunma sistemlerinin dahil edildiği başarılı bir tatbikat gerçekleştirdiğini açıkladı.

DÜNYA- Rusya Baltık Filosu, Türkiye'nin satın almak için müzakereler yürüttüğü S-400 füze savunma sistemlerinin test edildiği bir tatbikat gerçekleştirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada S-400 sistemlerinin belirlenen hava hedeflerini başarıyla imha ettiği belirtildi.

İki ülke bu konuda müzakereler yürütse de, Türkiye'nin NATO üyesi olmasının böylesine kapsamlı bir askeri anlaşma konusunda kuşkuları arttırdığı belirtiliyor. Rus kaynaklar, Türkiye'den dönem dönem gelen silah satın alma taleplerine rağmen, yükümlülüklerin yerine getirilmediğini belirtiyor. 2000’li yılların başlarındaki helikopter ihalesinde Türkiye, Rus helikopterlerini almayı planlamış, helikoptere "Erdoğan" ismi verilmiş, sonrasında Türkiye, Amerikan helikopteri almakta karar kılmıştı.

BAKAN IŞIK: GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, Moskova'da gerçekleşen görüşmeler sırasında iki liderin Türkiye'de S-400 sistemlerinin satışı konusunda yaptığı görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.
Rusya ile görüşmelerin sürdüğünü belirten Bakan Işık, "Şu anda görüşmeler sürüyor. Görüşmelerde bir ilerleme var; ancak bugün imza noktasında değiliz. Ama görüşmeler sürüyor" dedi.

 

Öne Çıkanlar