Rusya'da sel: Bir bölgede daha tahliye emri verildi

Rusya'da sel: Bir bölgede daha tahliye emri verildi
Rusya'da kar suyunun hızlı erimesi nedeniyle Ural Nehri'nin ardından Tobol'da da taşkın başladı. Kurgan bölgesinde bazı yerleşim birimlerine tahliye emri verildi.

Artı Gerçek - Ural Nehri'nin hızla eriyen kar nedeniyle taşması sonrası Rusya ve Kazakistan'da on binlerce kişinin tahliye edilmesinin ardından gözler bu kez Tobol Nehri'ne çevrildi. Tobol'un da taşması sonucunda, Rusya'nın Kurgan bölgesinde yaklaşık 13 bin kişiye daha tahliye emri verildi.

Açıklamaya göre, Ural Dağlarının Sibirya ile birleştiği noktada bulunan 800 bin nüfuslu Kurgan'da sel suyunun bugün zirve yapması bekleniyor. Tobol'un su seviyesinin Kurgan kentinde 6.31 metreye yükseldiği belirtildi. Buna göre, İrtiş Nehri'nin bir kolu olan Tobol'da su seviyesi, pazar gününü pazartesiye bağlayan gece dört saat için 23 santimetre yükseldi.

Kurgan Valisi Vadim Şumkov, bölgeye "neredeyse bir denizin" yaklaşmakta olduğunu söyleyerek, "Sırda Kurgan kenti var. Tobol'daki debi hızlanıyor. su seviyesi sürekli yükseliyor. Sel basan noktaları derhal terk edin" dedi.

Rus haber ajansı RIA ise pazar günü bölgede sel basan birkaç yüz evden en az 7 bin 100 kişinin tahliye edildiğini duyurdu. Habere göre sel, 62 yerleşim biriminde yaklaşık 4 bin 300 evi etkileyebilir.

KAZAKİSTAN'DA TAHLİYE EDİLENLERİN SAYISI 100 BİNİ GEÇTİ

Komşu Kazakistan'da ise Ural Nehri'ni taşması sonucu meydana gelen selde tahliye edilenlerin sayısı 111 bini geçti. Kazak yetkililer, dün Petropavlovsk kentinde 1000 evi daha su bastığını ve 4 bin 500'den fazla kişinin tahliye edildiğini duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar