Rus parlamentosuna sunulan sınırda 'zorunlu rezervasyon sistemi' endişe yarattı

Rus parlamentosuna sunulan sınırda 'zorunlu rezervasyon sistemi' endişe yarattı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya'da parlamentoya kara sınırlarında "zorunlu rezervasyon" getiren bir kanun teklifi sunuldu. Tasarı Rusya'nın ülkeden çıkışları engelleme hamlesi yaptığı yorumuna neden oldu ancak Ulaştırma Bakanlığı "tasarı yük taşımacılığı için geçerli" dedi.

Artı Gerçek - Rus parlamento üyelerinin ülkenin kara sınırlarından geçişler için "zorunlu rezervasyon sistemini" hayata geçiren bir kanun taslağı hazırlaması Rusya'nın ülkeye ve dışına seyahati daha da kısıtlayacağı yönünde endişelere yol açtı.

Pazartesi günü parlamentonun alt kanadı Devlet Duma'sına sunulan ulaşım yasasındaki değişiklik "Rus nakliye şirketlerine, yabancı nakliye şirketlerine, Rusya Federasyonu vatandaşlarına, yabancı ülke vatandaşlarına, vatansız kişilere ve diğer yol kullanıcılarına ait araçların Rusya Federasyonu sınırını geçmek için bir yer ve tarih rezervasyonu yapmasını" şart koşuyor.

RUSYA ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: YALNIZCA KARGO KAMYONLARINA UYGULANACAK

Önlemlerin sıradan Rusya vatandaşlarının ülkeyi terk etmesini zorlaştırmak için kullanılabileceği yönündeki spekülasyonların ardından, Rus haber ajansları Ulaştırma Bakanlığı'nın önlemin yalnızca kargo kamyonlarına uygulanacağını ve Rusya'nın tümünde değil, kara sınırı geçiş noktalarının yalnızca bazılarında uygulanacağını söylediğini aktardı.

RIA Novosti haber ajansı bakanlığın "Tasarının ana amacı, kontrol noktalarından geçen kamyonların hareketini düzene koymak ve sınır kontrol noktalarına yakın yük taşımacılığındaki tıkanıklığı azaltmaktır" dediğini duyurdu. Devlet Duma'sının internet sitesinde yer alan duyuru, sunulan kanun değişikliği tasarısının 2023'ün şubat ayında parlamento tarafından değerlendirileceğini belirtiyor.

Konuyla ilgili Kremlin sözcüsü Dmitriy Peskov da bir açıklama yaptı. Peskov, Rusya’da yeniden seferberlik ilan edilebileceği şüphesi üstünden vatandaşlara ülkeden çıkış yasağı getirileceği tartışmalarının sorulması karşısında Kremlin’de böyle bir ihtimalin değerlendirilmediğini belirtti. Ancak Peskov gerekli açıklamaların Duma tarafından yeterince yapıldığını belirterek konuyla ilgili daha fazla bilgi vermekten kaçındı.

YÜZ BİNLERCE RUS ÜLKEYİ TERK ETMİŞTİ

Rusya'nın Ukrayna'ya geçen sene 24 Şubat'ta başlattığı savaşıni Kremlin'in yerli muhaliflerine yönelik sert baskının ve 300 binden fazla erkeğin Ukrayna'da savaşmak üzere askere alındığı "kısmi seferberlik" hamlesinin ardından geçen yıl yüzbinlerce Rus ülkeyi terk etmişti. Rusya'nın Ukrayna'da "özel askeri operasyon" olarak adlandırdığı harekatı başlatmasından bu yana, Rusya'nın sınırlarını kapatabileceği veya ülkeyi terk etmek isteyen Rusları kısıtlayabileceğine dair endişeler devam ediyordu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar