Savunma Bakanlığı'ndan tahıl koridoru açıklaması

Savunma Bakanlığı'ndan tahıl koridoru açıklaması
Yayınlanma:
A+ A-
Tahıl anlaşmasının uzatılmasının ardından MSB'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Anlaşma sayesinde bugüne kadar 800'den fazla gemi ile ihtiyaç sahibi ülkelere 25 milyon ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi" denildi.

Artı Gerçek - Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'nın uzatıldığı açıklandı. Gelişmeyi ilk olarak kamuoyuna Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu. Ukrayna anlaşmanın 120 günlüğüne Rusya ise 60 günlüğüne uzatıldığını açıkladı. Erdoğan'ın duyurusunun ardından açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı, anlaşmanın uzatılmasıyla ilgili, "Anlaşma sayesinde bugüne kadar 800'den fazla gemi ile ihtiyaç sahibi ülkelere 25 milyon ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi" ifadelerini kullandı.

Twitter üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı gibi Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması Sn. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere Millî Savunma Bakanımız Sn. Hulusi Akar ve ilgili Bakanlıklarımızın yaptığı görüşmeler ve temaslar sonucunda 19 Mart 2023 tarihinden itibaren uzatıldı. Hem bölge ve dünya barışına hem de gıda fiyatları ve istikrara ciddi katkıları olan anlaşma sayesinde bugüne kadar 800'den fazla gemi ile ihtiyaç sahibi ülkelere 25 milyon ton tahıl sevkiyatı gerçekleştirildi."

(HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar