Somali'de oyun parkında patlama: Çoğu çocuk 27 kişi öldü

Somali'de oyun parkında patlama: Çoğu çocuk 27 kişi öldü
Yayınlanma:
A+ A-
Somali'de oyun parkında bir havan topunun patlaması sonucu çoğu çocuk 27 kişinin öldüğü duyuruldu. Olayda 53 kişinin de yaralandığı açıklandı.

Görsel: Arşiv


Artı Gerçek - Somali devlet haber ajansına göre cuma günü Somali'ni Aşağı Şabel bölgesindeki Qoryoley kasabası yakınlarında bir parkta bir havan mermisinin patlaması sonucu çoğu çocuk yaklaşık 27 kişi öldü ve 53 kişi yaralandı. Daha önce, yetkililer ve bölge sakinleri en az 20 kişinin patlamada öldüğünü açıklamıştı.

Qoryoley ilçe komiser yardımcısı Abdi Ahmed gazetecilere verdiği demeçte, "Bu felaket bugün Qoryoley kasabası yakınlarında meydana geldi. Hükümetten ve yardım kuruluşlarından bölgedeki mayınları ve mermileri temizlemelerini talep ediyoruz” dedi. Mahalle sakinleri, çocukların oynadığı patlamamış mermilerin Somali'deki savaşan gruplar tarafından kullanıldığını söyledi.

AA'nın aktardığına göre Aşağı Şabel bölgesi yetkililerinden İbrahim Malabow da basına yaptığı açıklamada, çocukların oynadığı bölgede patlama meydana geldiğini belirtti. Patlamadan Eş-Şebab örgütünü sorumlu tutan Malabow, ölen çocukların 16'sının erkek, 6'sının kız olduğunu söyledi. Olayın meydana geldiği bölgeyi kontrol eden Eş-Şebab ise patlamanın Somali'deki Afrika Birliği Geçiş Misyonu tarafından atılan bir el bombası sonucu yaşandığını öne sürdü. (AA, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar