Görüntüler yayılınca kurtulamadı: Pitonuyla denize açılan Avustralyalı sörfçüye para cezası

Görüntüler yayılınca kurtulamadı: Pitonuyla denize açılan Avustralyalı sörfçüye para cezası
Yayınlanma:
A+ A-
Avustralya'da evcil pitonuyla sörf yapmak için okyanusa açılan Higor Fiuza 2 bin 322 Avustralya doları ceza aldı. Queensland Çevre ve Bilim Bakanlığı, "Soğukkanlı hayvanların yüzebilseler bile sudan kaçındıklarına" dikkat çekti.

Artı Gerçek - Avustralya'nın Gold Coast kentinde evcil pitonuyla sörf yaparken görüntülendikten sonra sosyal medyada viral olan Higor Fiuza, morelia bredli cinsi sürüngeni halka açık yerlerde gezdirdiği için 2 bin 322 Avustralya dolar (yaklaşık 35 bin Türk Lirası) para cezasına çarptırıldı. Çevre ve Bilim Bakanlığı yetkilileri hayvanın strese girmiş olabileceğini söyledi.

'CANI SIKILINCA TISLIYORDU, DENİZDE TISLAMADI'

Görüntülerin yayılmasının ardından Avustralya'da yayın yapan 9News haber kanalına konuşan Fiuza, Şiva adlı yılanının biraz yüzdükten sonra sörf tahtasına çıkarak 'mükemmel dalgayı' yakalamak için beklediğini söyledi. Normalde canı sıkılınca 'tıslayan' yılanının sudayken hiç tıslamadığını söyleyen Fiuza, "Suda olmaktan hoşlanıyor gibiydi" diye konuştu.

BAKANLIK YETKİLİSİ: GEREKSİZ YERE STRESE GİRMELERİNE NEDEN OLABİLİR

Ancak Queensland Çevre ve Bilim Bakanlığı'nda yaban hayatı koruma görevlisi Jonathan McDonald, "Yılanlar soğukkanlı hayvanlardır ve yüzebilseler de sürüngenler genellikle sudan kaçınırlar" dedi ve pitonun suyu son derece soğuk bulmuş olabileceğini söyledi. McDonald, "Okyanusta bulunması gereken tek yılanlar deniz yılanlarıdır" diye ekledi. Fiuza'nın yılanı beslemek için izni bulunduğunu ancak evden dışarı çıkarmak için gerekli izinlerin olmadığına dikkat çekti. Bakanlık görevlisi, "Yerel türlerin halka açık yerlerde sergilenmesi hayvanların gereksiz yere strese girmesine neden olabilir ve hayvanlar muhafazalarından çıkarıldıklarında öngörülemeyen bir şekilde davranabilirler" uyarısında bulundu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar