Steinmeier'den Türkiye dönüşü vize açıklaması: Personel sayısı artırıldı, çabalar sürüyor

Steinmeier'den Türkiye dönüşü vize açıklaması: Personel sayısı artırıldı, çabalar sürüyor
Türkiye ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere konuşan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, iki ülkenin birbirleri için "vazgeçilmez" olduğunu ifade etti. Steinmeier, vize başvurularında yaşanan sorunlar konusunda ise çabaların sürdüğünü söyledi.

Artı Gerçek - Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, üç günlük resmi seyahatte bulunduğu Türkiye'den dönüşünde yaptığı açıklamada, "Ziyaretimin her dakikasına değdi" ifadelerini kullandı.

Dönüş yolculuğunda, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Steinmeier, Türkiye ile ülkesi Almanya arasındaki ilişkilerin önemine vurgu yaparak, "Benim için, diplomatik ilişkilerimizin başlangıcının 100. yıl dönümünde Türkiye'ye gitmek çok önemliydi" ifadelerini kullandı. Her iki ülkenin hem NATO hem de G20'ye üye devletler olduğunu belirten Steinmeier, "Türkiye ve Almanya olarak birbirimiz için vazgeçilmeziz, iki ülke olarak da karşılıklı birbirimize ihtiyacımız var" dedi.

'ORTADOĞU KONUSUNDA FARKLI GÖRÜŞLERİMİZ VAR AMA...'

DW Türkçe'nin aktardığına göre Almanya Cumhurbaşkanı, iki ülkenin Ortadoğu'daki çatışmalarla ilgili farklı bakış açılarına sahip olduğunu dile getirirken "Ancak Ortadoğu'da kalıcı bir barışın iki devletli çözümle mümkün olduğu konusunda Türkiye ile hemfikiriz" ifadelerini kullandı.

23 Nisan'da, Gaziantep Nurdağı'nda depremzedelerin yaşadığı konteyner kenti ziyaret ettiğini hatırlatan Steinmeier, burada gördüklerinden etkilendiğini belirtti. Türkiye ve Suriye'de on binlerce kişinin ölümüne neden olan 6 Şubat depremlerine değinen Cumhurbaşkanı, "Depremden bir sene sonra bölgeyi ziyaret etmek benim için çok anlamlıydı. Depremzedelere çok kısa sürede barınma imkanları sağlanmış olması ve burada çocukların okula gidebilme olanağına sahip olmasını görmek sevindirici" dedi.

Bölgedeki yeniden yapılanma çalışmalarını "takdire şayan" olarak nitelendiren Steinmeier, Almanya olarak "depremzedeleri unutmayacaklarını ve desteklerinin devam edeceğini" belirtti.

'VİZE İŞLEM SÜRESİ KISALTILACAK'

Frank-Walter Steinmeier, Türkiye vatandaşlarının Almanya'ya vize başvurularında yaşadığı sıkıntılarla ilgili bir soruya cevaben de, Türkiye'deki başkonsoloslukta çalışan personel sayısının artırıldığını ve vize başvurularının işlem süresinin kısaltılması ve daha yakın tarihlere randevu verilebilmesi için de çabalarının sürdüğünü dile getirdi. (Kaynak)

Öne Çıkanlar