Erdoğan ile Steinmeier'ın ortak açıklamasında İsrail çatlağı

Türkiye'yi ziyaret eden Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ile Erdoğan'ın basın toplantısına İsrail'e dair görüş ayrılıkları damga vurdu. Erdoğan İsrail'e sert eleştiriler yöneltirken, Steinmeier "Bize göre 7 Ekim saldırısı olmasa bu savaş olmazdı" dedi.

Artı Gerçek - Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, Türkiye'ye üç günlük resmi ziyaret düzenleyen Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter-Steinmeier'i resmi törenle karşıladı. Erdoğan'ın Almanya Cumhurbaşkanı'nı arabadan indiği sırada "Naber? How are you?" diye karşılaması sosyal medyada gündem olurken, ortak basın toplantısına da Gazze mesajları ve İsrail konusundaki görüş ayrılıkları damga vurdu.

STEINMEIER, HAMAS'I SORUMLU TUTTU

Almanya'nın İsrail'e nedeniyle Türkiye'de de protesto edilen Steinmeier, "Gazze'deki insani durumu düzeltmek zorundayız, savaşın bölgeye yayılmasını engellemek zorundayız" mesajı verdi. Ancak "Hamas bu vahşice saldırı ile İsrail'e 1200 kadın ve çocuğu öldürdü. 300'ü aşkın rehini tutuyor. Bize göre 7 Ekim saldırısı olmasa bu savaş olmazdı" vurgusu yaptı.

ERDOĞAN'A İSRAİL'LE TİCARET SORUSU

Erdoğan ise ortak basın toplantısında İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu eleştirip, "Katliamı gündemden düşürme çabalarına prim verilmemeli. Barışa yönelik tehdidin arttığının herkes bilincinde" ifadelerini kullandı. Erdoğan, İsrail'le ticaret konusunda gelen bir soruya da, "O iş bitti" yanıtını verdi.

"Sık sık İsrail'e karşı sesinizi yükseltiyorsunuz, Netanyahu'yu Nazi yöntemleri kullanmakla suçluyorsunuz, aynı zamanda yoğun ticari ilişkileri ayakta tutuyorsunuz. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?" diye sorulan Erdoğan, "Yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti. Bunu da kısa zaman önce Dışişleri Bakanım açıkladı" dedi.

EUROFIGHTER TEMENNİSİ

Erdoğan, Türkiye'nin Eurofighter savaş uçağı talebi için Almanya'dan onay beklemesi konusunda da "Engelleri değil bundan sonra ortak üretimi konuşacağımızı ümit ediyoruz" dedi.


Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:

"Türkiye'yi yakından tanıyan sayın cumhurbaşkanı ülkemizi birçok kez ziyaret etti. Türk-Alman dostluğunun gelişeceğine inanıyorum. Cumhurbaşkanının ilişkilerimizi ilerletmekten bizimle aynı görüşte olmasından memnuniyet duyuyorum. 6 Şubat'taki dayanışması için tekrar teşekkür ediyorum. Gaziantep'teki ziyareti bizleri ayrıca memnun etmiştir.

Çok boyutlu ilişkileri ele aldık. Güvenlikten ekonomiye her alanda yoğun ilişkilere sahibiz. 50 milyarlık ekonomik ilişki hacmini 60 milyara çıkarmayı hedefliyor, savunma sanayindeki kısıtlamaları artık gündemimizden çıkaralım istiyoruz. Engelleri değil bundan sonra ortak üretimi konuşacağımızı ümit ediyoruz. Turizmdeki iş birliği gelişmekte. 6 milyon Alman'ı ağırladık. Bu rakamın daha yukarı çıkacağına inanıyorum.

Vatandaşlarımızın kültür sanattan bilime kadar her alanda başarılarına şahit oluyoruz. Engelleri tek tek aşarak beşeri köprü vazifesi gören vatandaşlarımızla gurur duyuyoruz.

'ÇİFTE VATANDAŞLIK YASASI ÖNEMLİ BİR ADIM'

Almanya'daki Türkleri ilgilendiren konuları da ele aldık. Çifte vatandaşlığı mümkün kılan yasayı önemli adım olarak görüyoruz. Almanya'da yükselen İslam düşmanı örgütlere ilişkin endişemiz giderek artıyor. Solingen benzeri saldırıda 4 kardeşimizi kurban verdik. Hadisenin tamamen aydınlatılması konusunda beklentimizi paylaştım. Terör örgütleri ile mücadeleye de değindik. Daha etkin iş birliğine ihtiyacımız var. Dayanışma beklediğimizi ifade ettim. Türkiye AB ilişkileri de yer aldı gündemimizde. Atılması gereken adımları ele aldık.

ERDOĞAN'DAN GAZZE MESAJLARI

Sayın cumhurbaşkanı ile küresel meseleleri konuştuk. Gazze'deki zulmün son bulması çağrımızı tekrarladım. Netanyahu tüm bölgenin güvenliğini tehlikeye atıyor. Katliamı gündemden düşürme çabalarına prim verilmemeli. Barışa yönelik tehdidin arttığının herkes bilincinde. Geçtiğimiz hafta tırmanan gerilim en çarpıcı örneğidir. Izdırap nesiller geçse de unutulmayacak. İlk günden kararlı cesur duruş sergiledik. Bundan sonra da yardımın ulaşması için çabalarımızı sürdüreceğiz.

2024 Avrupa Futbolu finalleri Almanya'da düzenlenecek ve milli takımımız da mücadele edecek. Takımımıza kolaylıklar diliyorum."

STEINMEIER: 100. YILDA GELMEMİZ ÖNEMLİYDİ

Steinmeier'ın konuşması ise şöyleydi:

"Burada sizin misafiriniz olmaktan çok mutluyum. Konukseverliğinizi birebir yaşadım. Yoğun görüşmelerim yararlı oldu. 2018 ziyaretiniz sonrası 2 kere görüştük. Birincisi 2 yıl önce Rusya Ukrayna savaşından kısa süre önce. İkinci görüşmemiz Berlin'de bir ay önce Hamas'ın saldırısından 1 ay sonraydı. Zannediyorum ki bu iki olay tehlikeli bir zamanda yaşadığımız gösteriyor. İlişkilerimiz çok uzun geçmişe dayanıyor. Diplomatik ilişkilerimizde 100. yılında gelmemiz önemliydi. Bu ilişkiler sadece devletler arasındaki ilişki değil insani ilişkiler özel kılıyor. Bu kadar yoğun ilişki yoktur dünyada. 3 milyon Türk 4 kuşak önce Almanya'da yaşıyor. Onların öyküleri bizim ülkemizi şekillendiriyor. Siyasi hayattan ekonomi, kültür hayatına kadar bu kuşağın temsilcileri bana eşlik ediyor. 100 yıl önce zanaatkârlar Almanya'daki yoksulluktan kaçarak Türkiye'ye gelmişti. Nazi Almanyası'nda çoğu Yahudi buraya geldi. Bugün de Ankara'daki görüşmelerde yeni bilgiler edindim. Tarihi bağlılığımız son derece güncel. 1 yIl önce güney doğusundaki deprem sonrası bunu yaşadık. Almanya'dan destek sağlandı.

Ülkelerimiz ekonomik açıdan zor olan dönemlerden geçiyoruz. İlişkileri daha da geliştirmeliyiz. Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler konusunda basın özgürlüğü hukuk devleti ilkeleri oldukça önemli.

100 yıldır süren ilişkilerimizin daha da güçlü olmasını diliyorum. Dünya dinamik fakat özgüvenli yeni ülkeler ortaya çıkıyor. Türkiye ile Almanya tek ortaklar değil fakat biz iki ülke olarak birbirimiz için vazgeçilmeyiz. Özellikle Orta Doğu'daki dramatik gelişmelerde bilgi alışverişinde bulunmalıyız. Kıbrıs konusunu da ele aldık. Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı da önemli bir konuydu. Amerika'dan da yardımların gelmesi söz konusu. Türkiye'nin de Ukrayna'yı desteklediğini biliyoruz. bu desteği sürdüreceğiz. Bunun ötesinde birkaç hafta sonra Almanya, yeniden yapılanma konferansına sayın cumhurbaşkanını davet ediyorum.

'BİZE GÖRE 7 EKİM SALDIRISI OLMASAYDI...'

Hamas bu vahşice saldırı ile İsrail'e 1200 kadın ve çocuğu öldürdü. 300'ü aşkın rehini tutuyor. Bize göre 7 Ekim saldırısı olmasa bu savaş olmazdı. Biz Gazze'deki insani durumu düzeltmeliyiz. Bu konuda Türkiye'nin önemli görevi var. Bölgedeki ilişkileri kullanmalıyız. Rehinelerin serbest bırakılması için bu olayın tırmanmaması için ön koşul. Bu dönemlerde Türk Alman ilişkilerine yeniden ivme kazandırmalıyız." (HABER MERKEZİ)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar