Suriye Dışişleri Bakanı'ndan Mısır ziyareti: 10 yılı aşkın süre sonra ilk

Suriye Dışişleri Bakanı'ndan Mısır ziyareti: 10 yılı aşkın süre sonra ilk
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad Mısır'a giderek mevkidaşı Semih Şükri ile görüştü. Böylece Suriye'den 10 yılı aşkın süre sonra dışişleri düzeyindeki ilk ziyaret yapılmış oldu. Görüşmede Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşünün de ele alındığı açıklandı.

Artı Gerçek - Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, 10 yılı aşkın süre sonra Mısır'a dışişleri bakanı düzeyinde ilk resmi ziyareti gerçekleştirdi. Resmi ziyaret kapsamında Mısır'a giden Mikdad, Dışişleri Bakanlığı'nda Mısırlı mevkidaşı Semih Şükri ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, bölgesel ve küresel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

'ARAP BİRLİĞİ'NE DÖNÜŞ DE ELE ALINDI'

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan Mısırlı bir güvenlik kaynağı, ziyaretin Mısır ve Suudi Arabistan arabuluculuğu yoluyla Suriye'nin Arap Ligi'ne dönüşü için adımlar atmayı amaçladığını söyledi. Kahire merkezli Arap Birliği, 2011'de Suriye'nin üyeliğini askıya almış ve birçok Arap devleti büyükelçilerini Şam'dan çekmişti. ABD ve Katar dahil olmak üzere bazı ülkeler, Esad yönetimiyle bağların yeniden kurulmasına karşı çıkıyor ancak Türkiye'nin yanı sıra Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi kilit bölgesel güçler son zamanlarda Şam ile ilişkileri aşamalı olarak normalleştiriyor.

Mısır'a Suriye'den Dışişleri Bakanlığı düzeyinde son ziyareti 2009'da Velid Muallim gerçekleştirmişti Suriye'de savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Mısır'dan Suriye'ye Dışişleri Bakanlığı düzeyinde ilk resmi ziyaret ise 27 Şubat'ta yapılmıştı.

Mısır Dışişleri Bakanı Şükri, Maraş merkezli depremlerden sonra Türkiye'nin yanı sıra Suriye'ye ziyaret gerçekleştirmiş, Suriyeli mevkidaşı Mikdad ve Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından kabul edilmişti. Şükri ve Mikdad daha önce 2021'de New York'taki Birleşmiş Millet Genel Kurulu'nda görüşmüştü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar