Suriye Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye açıklaması: 'İşgal sona ermeden ilişkiler normalleşemez'

Suriye Dışişleri Bakanı'ndan Türkiye açıklaması: 'İşgal sona ermeden ilişkiler normalleşemez'
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, Şam’a bir ziyarette bulunan İranlı mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından basına konuştu. Mikdat, "İşgal ortadan kalkmadan Türkiye ile normal bağların kurulmasından söz edemeyiz” ifadelerini kullandı.

Artı Gerçek- Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdat, Şam’a bir ziyarette bulunan İranlı mevkidaşıyla bir araya geldi. Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Mikdat, Türkiye ile ilişkiler hakkında açıklamada bulundu.

Düzenlediği basın toplantısında “İşgal ortadan kalkmadan Türkiye ile normal bağların kurulmasından söz edemeyiz” diyen Mikdat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Beşşar Esad’ın bir araya gelmesi için “uzlaşmazlık olan unsurların ortadan kalkmasına bağlı olduğunu” söyledi.

Esad da cuma günü (13 Ocak) yaptığı açıklamada, Suriye devletinin tüm pozisyonlarını her zaman Suriye halkının çıkarlarını gözetme ilkesine dayandırdığını, işgali sona erdirmek ve terör örgütlerine verdiği desteği sona erdirmedikçe bu diyaloglarda ilerlemeyeceği belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süre önce yaptığı açıklamada dışişleri bakanlarının yapacağı görüşme sonrası devlet başkanlarının da bir araya gelebileceğini söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar