Suriye ile Lübnan arasındaki deniz sınırı görüşmeleri bilmeceye döndü

Suriye ile Lübnan arasındaki deniz sınırı görüşmeleri bilmeceye döndü
Yayınlanma:
A+ A-
Lübnan ve Suriye arasındaki deniz sınırını belirlemek amacıyla planlanan görüşmeler bilinmeyen bir tarihe ertelendi. Suriye'nin Beyrut Büyükelçisi "Zamanlamada kafa karışıklığı oldu" derken, Lübnan basını ertelemeye ilişkin olası diğer sebepleri yazdı.

Artı Gerçek - Suriye ve Lübnan arasında 26 Ekim'de planlanan deniz sınırı görüşmeleri bilinmeyen bir tarihe ertelendi.

Lübnan Cumhurbaşkanlığının Twitter hesabından dün yapılan açıklamada, Meclis Başkan Yardımcısı İlyas Ebu Saab başkanlığındaki bir heyetin 26 Ekim'de deniz sınırı konusunda Şam'da temaslarda bulunacağı ifade edilmişti. Cumhurbaşkanlığı kaynakları daha sonra ziyaretin iptal edildiğini aktarmıştı.

'ZAMANLAMADA KAFA KARIŞIKLIĞI OLDU'

Ancak Suriye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Abdulkerim Ali, Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile Baabda Sarayı'nda görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenledi.

Ali görüşmelerin iptal edilmediğini, henüz belli olmayan bir tarihe ertelendiğini söyledi.

Avn ile görüşmede, Suriye ve Lübnan arasındaki ilişkileri ele aldıklarını belirten Ali, "Lübnan heyetinin Suriye'ye ziyareti konusunda bir kafa karışıklığı oldu. Suriye Dışişleri Bakanlığı'na hitaben bir yazı yazılmasını talep etmiştik. Yazı bize geç tebliğ edildi. Lübnan heyetinin ziyaret tarihi Suriye ile görüşülmeden önce ilan edildi" dedi.

EL AHBAR GAZETESİ: ERTELEME KARARININ ARDINDA BAŞKA NEDENLER VAR

Lübnan'ın El Ahbar gazetesi ise iki ülkenin deniz sınırı görüşmesinin ertelenmesinin arkasında başka sebepler olduğunu öne sürdü.

Gazete Suriyeli ve Lübnanlı kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suriye yönetiminin Lübnan Cumhurbaşkanı Avn'ın deniz sınırı görüşmeleri yapma kararını Lübnan Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri ve Başbakan Necip Mikati ile paylaşmamasından ve Mikati'nin Suriye ile iletişim kurmamasından hoşnutsuzluk duyduğunu yazdı.

Gazeteye konuşan kaynaklar "Suriye, Lübnan'ın pozisyonundan ve Suriye ile kurduğu muğlak resmi ilişkilerden rahatsız. Lübnan hükümeti, Batı'ya yaranmak için hala Suriye'yi boykot ediyor, Suriye ile ilişkilerini halkla ilişkiler ve güvenlik koordinasyonu konularında sınırlı tutuyor" dedi.

RUS ŞİRKETİN ANLAŞMASI İKİ ÜLKE ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIĞI YENİDEN GÜNDEME GETİRDİ

Güneyinde İsrail, doğu ve kuzeyinde Suriye ve batısında Akdeniz'in yer aldığı Lübnan, uzun yıllardır İsrail ile kara ve deniz sınırları anlaşmazlıklarıyla gündemdeydi.

Lübnan, 2011 yılında İsrail ve Suriye ile deniz sınırlarını tek taraflı olarak çizme girişiminde bulunmuştu.

Şam yönetimi de Lübnan'ın bu adımına karşı Birleşmiş Milletler'e başvurarak itiraz etmiş ve konuyla ilgili bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştı:

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed yönetiminin, Lübnan kara sularını da kapsayan bloklarda petrol arama çalışmaları için Rus Capital Limited Şirketi ile anlaşması iki ülke arasındaki deniz sınırı anlaşmazlığını yeniden gündeme getirmişti.

'İSRAİL VE LÜBNAN DENİZ SINIRI ANLAŞMASI 27 EKİM'DE İMZALANABİLİR'

İsrail ve Lübnan arasında ise yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı bulunuyor.

İki ülke de bu bölgenin kıta sahanlığında hak iddia ederken, İsrail, Lübnan hükümetinin lisanslama sürecine başladığı 5 bloktan üçünün İsrail kıta sahanlığı sınır bölgesinde yer aldığını öne sürmüş, Lübnan tarafı ise tartışmalı bölgenin 2 bin 290 kilometrekare olduğunu savunmuştu.

ABD arabuluculuğundaki dolaylı müzakereler, 5 Haziran 2022'de İsrail'in Kariş Gaz Sahası'ndan gaz arama ve çıkarma işlemlerini tamamlandığını duyurmasıyla hız kazanmıştı. İsrail ile Lübnan, aradan geçen 4 ayda inişli çıkışlı devam eden müzakereler sonucunda ABD'den nihai anlaşma taslağını teslim almıştı.

İsrail Başbakanı Yair Lapid, 11 Ekim'de, İsrail ile Lübnan deniz sınırlarının çizilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını duyurmuştu. Lübnan Cumhurbaşkanlığı da İsrail ile deniz sınırı çizimi müzakerelerinde ara bulucu konumdaki ABD'nin gönderdiği nihai anlaşma tasarısında, Lübnan'ın tüm haklarının korunduğunu açıklamıştı.

ABD'de PBS televizyonunda yayımlanan Face the Nation isimli programa konuk olan ABD Uluslararası Enerji İşleri Özel Koordinatörü Amos Hochstein, ise İsrail ve Lübnan hükümetlerinin üzerinde anlaştığı deniz sınırı anlaşmasına ilişkin, "Bu anlaşmayı bu perşembe imzalamayı umuyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, İsrail ile deniz sınır anlaşmasından sonra sırasıyla Suriye ve ardından Kıbrıs Cumhuriyeti ile de müzakerelere gireceklerini duyurmuştu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar