İddia: Afrin'de deprem sonrası isyan çıkaran en az 20 IŞİD'li cezaevinden kaçtı

İddia: Afrin'de deprem sonrası isyan çıkaran en az 20 IŞİD'li cezaevinden kaçtı
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye'nin kuzeyinde Türkiye destekli silahlı muhalif grupların kontrolündeki Afrin'in Rajo kasabasındaki bir cezaevinde deprem sonrası isyan çıktığı iddia edildi. AFP'ye konuşan cezaevi yetkilisi isyan sonucu en az 20 IŞİD üyesinin kaçtığını öne sürdü.

Artı Gerçek - Pazartesi günü Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremin büyük yıkım yarattığı Suriye'de depremin ardından Afrin'in Rajo kasabasında Türkiye destekli silahlı muhalif grupların kontrolündeki bir cezaevinden en az 20 IŞİD üyesinin isyan çıkartarak kaçtığı öne sürüldü.

İddia, AFP haber ajansına konuşan Rajo kasabasındaki cezaevinden bir yetkiliden geldi. Adı açıklanmayan yetkili " Depremde Rajo da etkilendi ve depremin ardından mahkumlar isyan çıkararak cezaevinin bir bölümünü kontrol altına aldı. IŞİD üyeleri olduğu düşünülen yaklaşık 20 mahkum kaçtı" ifadelerini kullandı.

AFP'ye konuşan kaynak Türkiye sınırına yakın Rajo kasabasındaki cezaevinde aralarında 1300 IŞİD mensubunun olduğu yaklaşık 2 bin mahkum olduğunu da söyledi. Yetkili ayrıca 7,7 büyüklüğündeki deprem ile artçı sarsıntıların cezaevinde hasar yarattığını da belirtti.

Esad hükümetine muhalif örgütlere yakın İngiltere Merkezli Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi cezaevinde isyan yaşandığını doğrularken mahkumların kaçtığını doğrulayamadığını aktardı.

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler Suriye resmi haber ajansı SANA'nın aktardığına göre Halep, Lazkiye, Hama, Tartus ve İdlib kırsalında en az 812 kişinin ölümüne, 1449 kişinin de yaralanmasına yol açtı. Ancak Esad hükümeti karşıtı silahlı muhalefetin kontrolündeki İdlib ve çevresinde faaliyet gösteren Beyaz Miğferler isimli kuruluş bu bölgelerde ayrıca 790 kişinin öldüğünü, 2 binden fazlasının yaralandığını iddia ediyor. Bu nedenle uluslararası basın kuruluşları ve haber ajansları Suriye'de deprem nedeniyle ölenlerin sayısını son olarak 1600'den fazla kişinin öldüğünü belirtiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar