Suriye'de gözler İdlib'de: HTŞ, intihar saldırısı düzenledi

Suriye'de gözler İdlib'de: HTŞ, intihar saldırısı düzenledi
Ankara-Şam hattında resmi temasların başlatılması sonrasında, İdlib'deki cihatçı örgütlerin Suriye ordusuna yönelik saldırıları arttı. Son olarak, HTŞ bağlantılı Cemaat el Tevhid örgütü vilayetin güneyinde Suriye ordusunun mevzilerine saldırdı.

Artı Gerçek - Suriye ile Türkiye arasındaki normalleşme sürecine karşı çıkarak 'Şam yönetiminin devrilmesi' çağrısını yineleyen Heyet Tahrir el Şam (HTŞ- eski El Nusra), son dönemde Suriye ordusunun mevzilerine düzenlediği saldırıları artırdı. Cihatçı grupların son olarak, Türkiye sınırındaki İdlib vilayetinin güneyinde bulunan Marat Muhas'ta intihar saldırısı düzenlediği belirtildi.

'AĞIR SİLAH VE ROKET KULLANDIK'

HTŞ bağlantılı Cemaat el Tevhid örgütü, Suriye ordusuna ait karakollara düzenlenen saldırılarda ölen askerler olduğunu savundu. Örgüt, "bu yılki en büyük saldırılarını düzenlediklerini", ağır silah ve roket kullandıklarını ileri sürdü.

SURİYE ORDUSU: PÜSKÜRTTÜK, ÇATIŞMALAR SAATLER SÜRDÜ

Suriye ordusundan yapılan açıklamada ise "sisli havadan yararlanan teröristlerin bölgede ağır silahlarla yoğun atışlar gerçekleştirdiği", çatışmanın saatler sürdüğü ve 12 kişinin öldürüldüğü veya yaralandığı belirtildi. Suriye ordusu, son günlerde Rusya'nın yardımıyla İdlib'de silahlı isyancıların elinde bulunan bölgelerdeki bir dizi "terörist eğitim merkezi"nin imha edildiğini de duyurdu.

'RUS UÇAKLARI HAVALANDI'

Reuters'a konuşan bölge sakinleri de, Suriye ordusunun, Marat Muhas saldırılarına misilleme olarak Cebel Zaviye çevresindeki bazı köyleri top atışına tuttuğunu, en az bir sivilin öldüğünü savundu. Lazkiye'deki Rus üssünden havalandığı düşünülen savaş uçaklarının yüksek uçuş yaptığı, çatışmalara müdahil olmadığı da belirtildi.

'AHRAR EL ŞAM DA SURİYE ORDUSUNU HEDEF ALDI'

Reuters ajansı ilgili haberinde, Ankara-Şam hattındaki normalleşme sürecinin resmen açıklanması sonrasında İdlib'deki silahlı grupların Suriye ordusuna yönelik saldırılarının arttığı vurgusu dikkat çekti. Ajansa konuşan iki silahlı isyancı, Türkiye destekli Ahrar el Şam örgütünün geçen hafta Halep'in batısında Suriye ordusuna ait bazı mevzilere saldırdı düzenlediğini öne sürdü. Buna göre HTŞ de, son üç ayda hem Suriye hem Rus ordusunun mevzilerini hedef alan baskınlarını ve intihar saldırılarını artırmış durumda.

İdlib'in büyük kısmını kontrol eden HTŞ'nin lideri Ebu Muhammed el Colani, Suriye ile Türkiye arasında 11 yıl sonra resmi temas kurulmasının ardından yaptığı açıklamada bu görüşmeleri desteklemediklerini ve Beşar Esad yönetimine karşı saldırılarını sürdüreceklerini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar