Tahran'daki Evin Cezaevi'nde ölenlerin sayısı sekize yükseldi

Tahran'daki Evin Cezaevi'nde ölenlerin sayısı sekize yükseldi
İran'ın başkenti Tahran'da kötü ünlü Evin Cezaevi'nde pazar günü çıkan yangında sekiz tutuklunun öldüğü açıklandı. İranlı resmi yetkililer olayların ülkede devam eden eylemlerle ilgili olmadığını, tutuklular arasında kavga çıktığını öne sürüyor.

Artı Gerçek - İran Yargı Erki, Tahran'da insan hakları örgütlerinin işkence iddialarıyla gündeme gelen, siyasi tutuklular ve yabancı ülke vatandaşlarının da kaldığı başkent Tahran'daki Evin Cezaevi'nde hafta sonu çıkan yangında ölen tutukluların sayısının sekize yükseldiğini açıkladı.

Ülkede geçen ay "ahlak polisinin" gözaltına aldığı sırada ölen 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin cenazesi sonrasında başlayan eylemler beşinci haftasında sürerken yaşanan olayda, daha önce ölü sayısı dört olarak açıklanmıştı. 61 kişinin de yaralandığı duyurulmuştu.

İranlı resmi yetkililer tutukluların ölüm sebeplerinin "duman zehirlenmesinden" kaynakladığını belirtmişti.

İran Yargı Erki'ne göre ölen sekiz tutuklu siyasi değil hırsızlıkla ilgili suçlardan hüküm giyen kişilerden oluşuyor.

İranlı yetkililer hafta sonu yaptıkları açıklamada da "7. Koğuşta hırsızlık ve finansal suçlardan hüküm giymiş tutuklular arasında tartışma çıktığını ve cezaevi içindeki bir işliğin tutuklularca ateşe verildiğini" öne sürmüştü.

Olay sırasında bazı tutukluların kaçmaya çalıştığı da öne sürülmüştü.

SİYASİ TUTUKLU YÖNETMEN PANAHİ: GARDİYANLAR GÖZ YAŞARTICI GAZ KULLANDI

Pazar günü yaşanan yangınla ilgili resmi kaynaklar dışında açıklamalar da geldi.

CNN'in aktardığına göre cezaevindeki ödüllü İranlı yönetmen Cafer Panahi'nin eşi Tahereh Saeedi, Radio Farda'ya yaptığı açıklamada Panahi'nin kendisine olay sırasında gardiyanların göz yaşartıcı gaz kullandığını söylediğini aktardı.

Ülkede süren Mahsa Amini eylemlerini sosyal medyada örgütleyen 1500Tasvir adlı aktivist grup ise olay sırasında cezaevinden silah sesleri geldiğini ve İran özel kuvvetlerinin cezaevine girdiğinin görüldüğünü duyurmuştu.

Gardiyanların göz yaşartıcı gaz kullanımın da ölümlere yol açmış olabileceği iddia ediliyor.

Eskiden Evin'de kalmış bir tutuklu olan insan hakları aktivisti Atena Daemi de Twitter hesabından yaptığı açıklamada cezaevindeki bir kadın tutuklunun kendisine gardiyanların göz yaşartıcı gaz kullandığını söylediğini aktardı.

Daemi "Sekizinci koğuştaki tutuklu ve mahkumların ne suyu ne de yiyeceği var. 45', bilinmeyen bir yere transfer edildi. Şu an herkes iyi ancak diğer cezaevlerine, sorguya ve tek kişilik hücrelere transfer edilenler konusunda endişeliler" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar