Taliban kadınlara üniversite yasağını savundu: 'Düğüne gittikleri kıyafetlerle okula geliyorlardı'

Taliban kadınlara üniversite yasağını savundu: 'Düğüne gittikleri kıyafetlerle okula geliyorlardı'
Yayınlanma:
A+ A-
Taliban Yükseköğretim Bakanı Nida Muhammed Nedim Taliban'ın kadınlara üniversite yasağını skandal sözlerle savundu. Kadınların tesettür kurallarını ihlal ettiğini savunan Nedim "Düğüne giderken giydikleri kıyafetlerle okula geliyorlardı" dedi.

Artı Gerçek- Afganistan'da 2021'de yönetimi ele geçiren Taliban'ın geçici hükümetinin bakanlarından biri Türkiye dahil uluslararası toplumun büyük tepki gösterdiği kadınların üniversite eğitimi almalarının yasaklanması kararını "İslami kıyafet kurallarına uymamaya" bağladı.

Geçici hükümetin Yükseköğretim Bakanı Nida Muhammed Nedim yasakla ilgili devlet televizyonu RTA'ya yaptığı açıklamada yasağın bir dizi nedeni olduğunu, bunlar arasında aynı mekanda kadın ve erkeklerin etkileşim halinde olmaları ve kadınların üniversitelerde İslami kıyafet kurallarına uymamaları olduğunu söyledi. Bakan Nedim "Tesettüre uymadılar, çoğu kadın düğüne giderken giydikleri kıyafetlerle okula geliyordu" ifadelerini kullandı.

'KIZLAR TARIM VE MÜHENDİSLİK OKUYORDU, AFGAN KÜLTÜRÜNE AYKIRI'

Röportajında Taliban'ın dünyadaki diğer ülkelerden içişlerine karışmamalarını istediğini söyleyen Nedim, kadınların ve kız öğrencilerin eğitimi konusundaki görüşmelerin sürdüğünü belirterek kadınlar için dini eğitim kurumlarının açık kalmayı sürdürdüğünü ve Taliban'ın kadın haklarına şeriata (İslami hukuk) göre saygılı olduğunu söyledi.

Nedim ayrıca “Kızlar tarım ve mühendislik okuyordu. Bu Afgan kültürüne uymuyor. Kızlar öğrenim görmeli ancak İslam ve Afgan onuruna (töreye) aykırı alanlarda olmamalı" ifadelerini de kullandı.

'PROTESTO YAPAN KADINLARI TALİBAN GÜÇLERİ DÖVDÜ VE KIRBAÇLADI'

Çarşamba günü kadın üniversite öğrencilerin kampüslere girişi engellenmiş, başkent Kabil'deki Kabil Üniversitesi önünde yaklaşık 40 kadın yasağı protesto etmişti.

Özgürlük ve eşitlik isteyen kadınlar " Ya hep ya hiç. Korkmayın. Biz beraberiz", "Eğitim hakkımız, üniversiteler açık kalmalı" sloganları atmış, kadınların eylemi Taliban tarafından zor kullanarak dağıtılmıştı.

Associated Press'in haberine göre kadınlardan biri Taliban güçlerinin kadınları dövdüğünü ve gözaltına aldığını söyledi.

Video çeken Afgan kadın "Kızları dövdüler ve kırbaçladılar. Yanlarında kadın askerleri de getirip kızları kırbaçladılar. Biz kaçtık bazı kızlar gözaltına alındı. Ne olacağını bilmiyorum" dedi.

Bir önceki gün ülkenin doğusundaki Nangahar Üniversitesi'nde de erkek öğrenciler de kadınların eylemine destek vererek derslere girmemişti.

NE OLMUŞTU?

Taliban iktidara geldiğinden bu yana üniversitelerde kadın ve erkeklerin sınıfları ayrılmış ayrıca kadınlara yüzlerini örtmeleri ve koyu renk kıyafetler giymeleri zorunluluğu getirilmişti.

Taliban kız öğrenciler lise eğitimini de yasaklamış mart ayında bu karardan geri dönmekten de vazgeçmişti. Çoğu ilde liseler kız öğrencilere yasaklansa da dil okulları ve dershanelerin bazıları açık kalmayı sürdürmüştü. Şu anda ülkede kız öğrenciler sadece ilkokula gidebiliyor, altıncı sınıftan yüksek eğitim almalarına izin verilmiyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar