Taliban'dan Kabil'de IŞİD'e operasyon

Taliban'dan Kabil'de IŞİD'e operasyon
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da iki yıldır yönetimde olan Taliban, dün başkent Kabil'de IŞİD'e yönelik bir baskın yaptı. Operasyonda "Ramazan'da saldırı hazırlığındaki üç IŞİD üyesinin öldürüldüğü" açıklandı.

Artı Gerçek - Afganistan'da iki yıl önce iktidarı zorla ele geçiren Taliban başkent Kabil'de dün gece IŞİD'e operasyon yaptığını duyurdu. IŞİD'in Afganistan'daki kolu olan "Horasan İslam Devleti Eyaleti"ne (IŞİD-H) yapıldığı açıklanan baskında üç IŞİD üyesinin öldürüldüğü açıklandı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid salı günkü operasyonun Kabil'de IŞİD'e ait bir eve yapıldığını ve örgütün üç önde gelen üyesinin öldürüldüğünü söyledi. Açıklamasında Mücahid "IŞİD üyeleri, sığınağı Kabil'de saldırılar düzenlemek için kullandı ve önümüzdeki Ramazan ayında dini yerleri ve sivilleri hedef almayı planlıyorlardı" dedi.

Taliban, 2021'in ağustos ayında ABD ve NATO güçleri ile 20 yıllık savaşın ardından iktidarı yeniden ele geçirmişti. IŞİD ise o zamandan bu yana, hem Taliban devriyelerini hem de Afganistan'ın Şii azınlığını hedef alarak saldırılarını artırmıştı. Uluslararası toplum, özellikle kadınlar için hak ve özgürlüklerin kısıtlanması da dahil olmak üzere, iktidarın devralınmasından bu yana uyguladıkları sert önlemler nedeniyle Taliban hükümetinin meşruiyetini tanımadı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar