Taliban'dan 'liyakat' kararnamesi: Hükümet yetkilileri oğulları ve akrabalarını kovacak

Taliban'dan 'liyakat' kararnamesi: Hükümet yetkilileri oğulları ve akrabalarını kovacak
Yayınlanma:
A+ A-
Kadınları sosyal hayattan dışlayan kararları nedeniyle tepki çeken Afganistan'daki Taliban yönetimi bu kez başka bir kararla gündemde. Taliban lideri Ahundzade, Taliban yönetimi görevlilerinden oğulları ve tüm akrabalarını görevden almalarını istedi.

Artı Gerçek - ABD askerlerinin çekilmesinin ardından Afganistan'da yeniden iktidarı ele geçiren Taliban, kamu görevi yürütenlerin akrabalarını hükümet kurumlarına atamasını yasakladı. Taliban lideri Hibetullah Ahundzade, yayınladığı kararnameyle daha önce benzer atamaları yapmış olan yetkililere başta oğulları olmak üzere, tüm akrabalarını görevden alma talimatı verdi. Kararnamede, bundan sonra hükümet yetkililerinin akrabalarını devlet kadrolarına atamaması da istendi.

İDDİALAR BASINDA YER ALMIŞTI

ABD'nin ülkeden çekilmesinin ardından kaçan devlet memurlarından boşalan kamu görevlerine Taliban hükümetine yakın isimlerin akrabalarını getirdiği iddiaları gündemdeki yerini koruyordu. Merkezi Pakistan'ın Peşaver kentinde bulunan 'Afgan İslami Basını' adlı internet sitesi, daha önce pek çok üst düzey Taliban yetkilisinin oğullarını kamu kurumlarında görevlendirdiğine ilişkin iddiaları gündeme getirmişti.

ON BİNLERCE İNSAN ÖLMÜŞ MİLYONLARCA KİŞİ YERİNDEN EDİLMİŞTİ

Afganistan 2001'deki ABD işgalinin ardından başlayan savaşta on binlerce insan ölmüş ve milyonlarca insan yerinden edilmişti. 2021'de ülkedeki işgalin son bulmasıyla iktidarı yeniden ele geçiren Taliban , özellikle kadınların toplum içindeki varlığına yönelik baskıcı saldırılarıyla dünya genelinde tepki çekmiş, yöneticilerine yönelik yeni yaptırımlar hayata geçirilmişti. Ülkede kadınlar şu anda sadece ilkokul düzeyinde eğitime erişebiliyor.

YAPTIRIMLAR ZOR DURUMDAKİ ÜLKEYİ UÇURUMA SÜRÜKLÜYOR

Merkez Bankası varlıkları dondurulan, yöneticilerine uluslararası yaptırımlar uygulanan ülkede zaten ağır olan ekonomik koşullar giderek derinleşmişti. Ülkede şu an, milyonlarca insan açlık tehlikesiyle karşı karşıya ve Taliban, uluslararası yardım alabilmek için uluslararası kuruluşlarla temaslarda bulunma çabalarını sürdürüyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar