Taliban, kadın öğrencilerin üniversite sınavına girişini yasakladı

Taliban, kadın öğrencilerin üniversite sınavına girişini yasakladı
Yayınlanma:
A+ A-
Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban, kadınlara yönelik sert yasaklarına bir yenisini daha ekledi. Taliban yönetimi bu kez de yapılacak üniversite giriş sınavlarına kadın öğrencilerin alınmaması talimatı verdi.

Artı Gerçek - Afganistan'da 2021 yılının ağustos ayında yönetimi zorla ele geçiren şeriatçı Taliban yönetimi kadınlara yönelik getirdiği yasaklarına bir yenisini daha ekledi.

VOA Türkçe'de yer alan habere göre; Taliban önümüzdeki ay yapılacak üniversite giriş sınavlarına kadın öğrencilerin alınmaması talimatı verdi. Yüksek Öğretim Bakanlığı'nın özel üniversitelere gönderdiği talimatla kadınlara yükseköğrenim yasağının altını çizdi. Mektupta talimata uymayan kurumların cezalandırılacağı da hatırlatıldı.

Halihazırda kadınların ortaokul ve lise öğrenimi almasını, çok sayıda iş kolunda çalışmasını, yanlarında bir erkek olmadan seyahat etmelerini, burka giymeden kamusal alana çıkmasını, yasaklayan Taliban, aralık ayında üniversitelere verdiği talimatla kız öğrencilerin okula alınmasına ikinci bir talimata kadar yasak getirmişti. Kararın hemen ardından Taliban yönetimi sivil toplum kuruluşlarında da kadınların çalışmasına yasak getirmiş, öte yandan ülkedeki çoğu kız lisesi de yetkililer tarafından kapatılmıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar