Taliban mağazalarda başı açık cansız manken kullanılmasını yasakladı

Taliban mağazalarda başı açık cansız manken kullanılmasını yasakladı
Yayınlanma:
A+ A-
Taliban yönetimi, mağazalardaki cansız kadın mankenlerin başlarının kesilmesi kararından geri adım attı. 'Başlarının örtülmesi koşuluyla' mankenlerin kullanılmasına izin verilmesiyle mağaza sahiplerinin bulduğu çözümler ilginç görüntüler ortaya çıkardı.

Artı Gerçek - Afganistan'da iktidarı ele geçirdikten sonra kadınları sosyal hayattan uzaklaştırmaya dönük politikalarını uygulamaya başlayan Taliban hükümeti, şimdi de mağazalardaki kadın mankenlere göz dikti. Daha önce cansız mankenlerin 'başlarının kesilmesini' isteyen hükümet, mağaza sahiplerinin bastırmasıyla geri adım atarak, 'başlarının örtülmesi koşuluyla' kadın mankenlerin mağaza vitrinlerinde kullanılmasına izin verdi.

kabil-manken-001.jpg

Dükkan sahipleri Taliban'a itaat etmekle müşteri çekmeye çalışmak arasında denge kurmak zorunda kaldı. Buldukları çözümlerin çeşitliliği, Kabil'in kuzey kesiminde giyim mağazalarının sıralandığı orta sınıf bir ticaret caddesi olan Lycée Maryam Caddesi'nde ilginç görüntüler ortaya çıkmasına sebep oldu. Mağazalardaki vitrinlerde ve teşhir salonlarında, renk ve dekorasyonla parıldayan abiyeler ve elbiseler içindeki cansız mankenler, kafaları kumaş çuvallara veya siyah plastik torbalarla sarılı biçimde sergilenmeye başladı.

ezgif-com-gif-maker.jpg

Yönetimi 2021'in ağustos ayında ele geçiren Taliban, geçmişe kıyasla daha 'ılımlı' bir politika izleme ve kadın haklarını kısıtlamama vaadinde bulunmuştu. Ancak kısa süre içinde kadınlara yönelik kısıtlamalar getirilerek kız öğrencilerin sadece ilkokul düzeyinde okumasına izin vermişti. Ardından, kadınların üniversite eğitimi almasını da yasaklayan Taliban, ülkede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının da kadınları çalıştırmasını yasaklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar